Hlavní navigace

Nový plánovač EEVDF se chystá nahradit v jádře CFS

2. 6. 2023

Sdílet

Tučňák císařský Tux Linux Autor: Depositphotos

V současném linuxovém jádře je jen jeden plánovač úloh a to CFS (Completely Fair Scheduler). Na CFS si občas uživatelé stěžujíPeter Zijlstra z Intelu ve středu poslal do jádra plánovač EEVDF (Earliest Eligible Virtual Deadline First). Ten je založený na teorii z článku z roku 1996. Oproti CFS by měl mít lepší latence a menší odchylky při opakovaných měřeních.

Součástí návrhu je i odstranění CFS. Podle Petera je EEVDF lépe definovaný, má méně nastavení než CFS a není tedy žádný pádný důvod CFS v jádře nechat. Kromě CFS existovaly i další plánovače například MuQSS (Multiple Queue Skiplist Scheduler, dříve BFS Brain Fuck Scheduler). Ten však již není od roku 2021 vyvíjen. Zajímavý je také BORE (Burst-Oriented Response Enhancer), který plánovač nenahrazuje, ale pozmění chování CFS nebo i EEVDF, aby desktop rychleji reagoval.

(zdroj: phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 3. 6. 2023 8:20

    Bugsa

    Zrovna před pár dny jsem nainstaloval linux-cachyos který kombinuje EEVDF s BORE a mohu říct, že na mém 5825U je to sakra znát. Ve hrách vyšší FPS a reakce na pohyb myši např. v CS:GO je pocitově rychlejší.

  • 3. 6. 2023 10:23

    Rovano

    Podle mě to nebude jen díky scheduleru. Ne v dnešní době. I když vlastně s novým AMD nemám zkušenosti, tak třeba jsou tam hluchá místa.

    3. 6. 2023, 10:24 editováno autorem komentáře

  • 10. 8. 2023 14:19

    Jenda

    mne cachyos bezi cez rok na synovej masinke a zvazujem si ho preplacnut na moj ryzen9, az mi pride novy sdd ... par uprav do .zshrc a cista zavislost ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

První linux nainstaloval kolem roku 1994 a u něj zůstal. Později vystudoval fyziku a získal doktorát.