Poptej se na jesenicku, tam museli starostove vysilat posly, byl to jediny funkcni zpusob komunikace a to ne hodiny, ale dny, na nekterych mistech doted.
Nebo si na yt najdi video, je tam rozhovor s hasicem co zustal s kolegy viset ve vode. Radio sice fungovalo, ale pri ty hustote provozu je nikdo neslysel, a meli z p..ele kliku, ze se jim nakonec povedlo dovolat protoze vsechny BTSky sirokodaleko byly mrtvy.
To je ta odolna infrastruktura.
Hasiči snad používají Pegas, ne? Právě proto, aby ta infrastruktura nebyla závislá na komerčních provozovatelích...
https://www.mvcr.cz/clanek/radiokomunikacni-sit-integrovaneho-zachranneho-systemu-pegas.aspx
Oni maji v tech autech radia minimalne 2, nekdy az 4. A typicky kdyz potrebuji spojeni, nefunguje zadne. Zdokumentovano to muzes najit trebas od tech z Jablunkova, X videi, kde volaji telefonem z naseho uzemi na slovenskou 112, kde je uz znaji, prepojuji je na nasi 112 a odtud je znova prepojuji na jejich dispecink ... nekdy kvuli tomu museji ovsem vybenout na kopec. Jinak se nedovolaji.
Zhruba takhle nejak to pak funguje vzdy a vsude. Pricemz pokud mas predstavu, jak funguje treba CB, tak ve chvili kdy zacne zvanit 10 lidi uz je problem. Na tech povodnich tech lidi zvanily stovky.
Srovnavat CB a a vyhrazeny digitalni system ktery ma jeste i vyhrazena pasma na prevadece je trochu mimo. Vim ze hasici maji fallback na analog. A hojne jdou na nem slyset.
Momentalne v systemu GRP je k dispozici 10 000 kanalu. Otazkou je nakolik je tato technologie realne pri typicky ceskem bordelu dostupna profesionalni HZS.
Mozna uz ale resime neco zbytecneho co pro priste uz bude zajisteno jinou technologii - PPDR. Tam ale porad neni doresena pomerne dulezita PTP komunikace. Osobne to vidim na nejake hybridni stanice nebo by mohly mit vozy male nanoBTS se satelitnim backhaulem.
Kdyz nejde elektrika v cely oblasti, tak baterky logicky nevydrzi vecne, stejne jako treba i palivo v zaloznim agregatu. A samozrejme se musite mit sanci k tomu nejak dostat, abyste to palivo dolejval - coz take ne vzdy slo. A kdyz se k tomu prida velka voda, co vam krom jineho prerve i optiky po ceste, tak i kdyz se prenesete pres problemy s napajenim, tak se proste nikam nedobouchate. A naprojektovat vsechno jen vzduchem take neni uplne prdel, zvlast ve vyssich kapacitach...
To by ovsem u tech BTSek nejaka baterka musela byt ze? A agregat neni u zadne. Analogova telefoni ustredna zvladla (musela ze zakona) 3 dny plneho provozu na baterky (bez agregatu). A dalsich 14 dnu musela na ty baterky zvladat provoz vybranych stanic, coz byly verejne budky + vybrane linky na uradech.
Dneska trochu zaprsi, a minutu na to je 1/2 statu bez telefonu.
Jednak nezapršelo "trochu" a druhak šlo o dost náročnou oblast v členitých horách s hlubokými údolími. U BTS navíc baterie bývají. Pravda, nikoliv na 3 dny provozu.
Každá (větší) telefonní ústředna měla záložní dieselagregát, při výpadku sítě nabíhal po pár vteřinách automaticky. Každý týden jsme to naostro zkoušeli tak, že jsme vypnuli hlavní jistič. Jo - tři dny jen na baterky bychom určitě nevydrželi.
Pro zajímavost, povodněmi zasažená oblast v Praze, rok 2002:
vodovod - funkční celou dobu
mobilní signál - funkční po celou dobu
elektřina - funkční do dvou týdnů po opadnutí vody
plyn - funkční do několika týdnů
telefonní linky - funkční do několika měsíců
kabelová televize - funkční po půl roce
Nešlo tedy jen o zaplavené akumulátorovny ve sklepích.
Mozna bych si na vasem miste vyzkousel, jak se chovaji baterky a potazmo vubec elektronika.... pod vodou :-) Budu na vas hodny a nebudu vas nutit, abyste svou elektroniku koupal v ricni vode plne vselimoznych primesi, co to pobere cestou - staci obycejna kohoutkova voda.
A mate krom jineho fakt zajimavou definici "trosku" zaprsi. 200+ litru na metr (a misty i pres 500 litru) fakt neni trosku. Nehlede na to, ze i kdyby ty baterky vydrzely, tak bezici (i ta analogova) je vam k nicemu, kdyz vam to vezme draty od ni. A ze telefonni vedeni (i k tem budkam) bylo snadno zranitelne treba proto, ze casto vedlo vrchem po sloupech taky tak nejak ignorujete. Ani dnes ty draty vsude zakopane do zeme nemate.
-> Danny: Netřeba zkoušet. Stačí se podívat, jak dopadly elektromobily zaplavené slanou vodou nedávného hurikánu v Americe.
Pokud se voda dostala k baterii, vedlo vždy k nějaké formě destrukce, dost často k požáru elektromobilu.
A ano vím, že by baterie měla být vodotěsná... no měla by být. Viděl jsem pár videí z bezpečnostních kamer, jedno ukazovalo Teslu v garáži, kde slaná voda dosahovala možná do poloviny kol, tj. velmi nízko, sotva mokré prahy dveří a počínající požár potopené baterie dokud kamera skrz kouř viděla. Údajně pak shořel celý dům.
Jsem si vědom, že se staniční baterie dříve používaly Pb, NiFe, nebo NiCd... ne lithiové, ale to nemění destruktivní účinky špinavé (a tedy lépe vodivé) vody, pokud pronikne do elektroniky (staré těsnění rozvodných skříní, příliš hluboký ponor...)
A ani zakopané dráty/kabely nemusí pomoct, pokud voda vezme silnici a spolu s ní i ty kabely pravděpodobně vedené pod, nebo souběžně se silnicí. Záleží na konkrétní situaci. Dráty vedené na povrchu jsou zranitelnější, ale lze je rychleji a levněji nahradit.
Ale no tak, kolego Jirsáku. Kolik jste viděl vzplanuvších olověných akumulátorů? Rád se nechám poučit.
Čímž netvrdím, že voda nemůže způsobit škodu. Může. Ale pravděpodobněji napětí 12V baterie způsobí pouze masivní elektrolytickou korozi všeho, skrz co se bude uzavírat proud vodou (kontakty, svorky)... dokud se baterie nevybije. Nemluvě o tom, že bývá umístěna výš.
Naproti tomu, když se voda dostane k terminálům lithiové baterie, zpravidla umístěné nízko (dno podvozku), na kterých může být třeba přes 400V, tak i kdyby se nedostala až k lithiovým článkům, bude elektrolytická reakce mnohem bouřlivější a destruktivnější. No a pak je tam to lithium, které reaguje s vodou, narozdíl od olova a kyseliny sírové (ta se jen naředí). A taky thermal runaway efekt vlastní lithiovým článkům, které jsou schopné vzplanout a shořet samy o sobě jen díky poškození elektrolytu mezi elektrodami...
...ale budiž. Pro fanouška EV je baterie jako baterie.
Schválně, co k tomu říká CBS News?
https://www.cbsnews.com/news/hurricane-milton-florida-electric-vehicles-ev-fire-risk/
Porovnejte si to s tím, jak to vypadalo před třiceti lety nebo před šedesáti lety. Ty povodně byly extrémní, někde to byla snad víc než stoletá voda – bylo by divné, kdyby nějaké výpadky infrastruktury nebyly.
To je zajimavy, ze ty analogovy budky pred temi 30 lety fungovaly, dokud nebyl pristroj, asi metr vysoko, pod vodou taky ze? Stejne jako fungovaly analogovy telefony na mistnich uradech a u starostu doma.
Akorát teda měly problémy hasiči, kteří zůstali viset s kolegy ve vodě zrovna někde jinde, než u telefonní budky. Ale jinak bylo všechno perfektní a sluncem zalité.
A pokud voda nepřetrhala dráty, a nebyla v ústředně.
A hlavně když nebyla, protože takovýhle bordel aby byla povodeň každých 15 let, to by komunisti nebo Klaus nikdy nedovolili.
Jo, jo. Po ničem jiném netouží každý uživatel třeba tlačítkového telefonu. Není to sám o sobě argument ale svazovat možnost kamkoliv se přihlásit s nějakou podobnou plackou třeba můj svět taky zrovna nevylepšuje. A to majitel tlačítkového telefonu nejsem.
Na TOTP ziadny telefon ani netreba, kludne to moze byt aj aplikacia na desktope, nemusi byt nutne na smartfone. To je nieco, co by majitelia tlacitkovych telefonov v pohode prezili.
Kvůli TOTP přece ale dnes už také umírají koťátka. Ten už je out, jak vám určitě nějaký hujer rád vysvětlí.
Pro banking je TOTP nepoužitelné především proto, že tím neutorizujete konkrétní operaci, ale pouze tím autentizujete uživatele. Pro uživatele bankovnictví je sakra rozdíl v tom, jestli se přihlašuje do bankovnictví, aby viděl, zda už mu přišla výplata, nebo převádí 200 Kč kamarádovi jako příspěvek na dárek, nebo převádí 500 000 Kč někam do Nigérie. TOTP kód by ale byl ve všech případech stejný.
Tak tak. Dřív třeba Sberbank TOTP používala, ale ty časy už fakt pominuly.
Dokonce pamatuji, že kdysi dávno mBank posílala sice SMS, ale jen ve tvaru "Potvrzovací kód pro operaci 123 je 123456" a to má stejný neduh.
Me by zajimalo se skutecne delo.
Pripada mi to jako moc velka nahoda aby vsichni 3 operatori meli v takhle kratky dobe po sobe "stejny" vypadek.
Ja bych se nesmal, kosmicke zareni jako pricinu problemu i sitovi vendori obcas uvadi :-)
Ja bych se nesmal, kosmicke zareni jako pricinu problemu i sitovi vendori obcas uvadi :-)
Tak jistě, pořád čekáme až přijde další Carringtonova událost.
https://en.wikipedia.org/wiki/Carrington_Event
Lehčí geomagnetické bouře se dějí častěji, třeba minulý týden
https://www.nesdis.noaa.gov/news/severe-geomagnetic-storm-causes-visible-aurora-north-america
Drobný rozdíl minulosti a současnosti je v tom, že máme o něco víc přepěťových ochran a jištění na rozvodech a data přenášíme častěji optickými kabely než telegrafem, takže by důsledky nemusely být nutně tak katastrofální. Nebo naopak, možná by taková geomagnetická bouře odhalila dosud netušené slabiny :)
Osobne mi z te posloupnosti vypadku vychazi nejaky security update kritickych sitovych infra, ve kterem (v tom updatu) byl nejaky problem... a postupne si tim prosli vsichni 3... ;-)
V tom pripade je ovsem k popukani, ze neco takoveho nasazuji v 8 rano ve vsedni den. Ne ze by to bylo zrovna v jejich pripadech neocekavatelne. Co no, tak proste budou zakosi bez telefonu, ono se to nepotento kdyz se milion nebo dva lidi nikam v praci nedovola.
Od profiku bych totiz cekal, ze jakykoli patchovani cehokoli delaj primarne vnoci (tzn tak 1:00-3:00 o vikedu), tudiz kdyz to nasledne zdechne, vratim to zpet a sotva si nekdo vsimne.
Jenze to by byly priplatky za vikendy, mozna i prescasy ze, ... to by se v tech excelech blbe zduvodnovalo.
Jasne, a kdyz se neco nahodou posere a ani ten rollback se nepovede, tak budete v noci budit pul republiky, aby to objezdili :-) Presneji pak budete druhy den rano zrovnatak nadavat, co je to za nemehla. A nepovest upgrade v produkcnim prostredi - i kdyz mate sebelepsi lab - se proste muze.
Zrovna tyhle "nocni" akce jsou v realu vetsi riziko, roli tam hraje jak unava... tak prave i omezenejsi pocet lidskych zdroju v porovnani s beznou denni dobou.
Mne naopak nasazovani v 8 rano prijde jako logicke. Prijedou vsichni v 7 do prace obeslou si postup a v 8 to spusti. Pak se divaji co nejde a mohou/musi to rovnou spravit. Protoze jsou vsichni v praci.
Přesně tak, noční nasazování jde u malých aplikací, které nemám dostatečně pod kontrolou a nepotřebuji k jejich provozu stovky lidí. U operátorů to nedává smysl, naopak máme zpravidla zákaz nasazovat ke konci pracovní doby.
nekritické věci se dají dělat v noci, ale kritické chceš dělat přes den, abys třeba mohl zajet do DC, mohl sehnat lidi, měl k dispozici tiskové na komunikaci.
Pokud při přípravě updatu čekáš problémy, tak buď uděláš odstávku nebo zajistíš přemostění provozu, dnes opravdu jen málo věcí mají operátoři bez vysoké dostupnosti...
VF si pravidelně vyhazuje napájení ve svém jediném datovém centru. O2 si rádo přesekává vedení. T-mobile si pro jistotu rád shazuje interní databáze, protože je pro jistotu nemá všechny uložiště na záložní lokalitě.
pokud děláš update, máš u toho lidi a nemusíš je schánět na on-callech, to nedává smysl. Příčiny výpadku mají všichni tři operátoři různé, kromě O2 byly vždy lokální, jediné O2 si shodilo vnitřní systémy.
Hned jak jsem to četl, napadlo mě že šlo o útok. Někdo zkouší jestli je dokáže vyřadit.
Nebo byl útok jen k vytvoření okna během kterého jim někdo něco nasadil do systému… každopádně předpokládám že jim to někdo shodil.