Pred 10 lety se u Sunu hovorilo o necem podobnem, akorat se kolem toho delal mensi humbuk. Jak to dopadlo vidi vsichni, zazraky se nedely. Asi vymenili manazera, a ten novy to chce zkusit znovu.
Osobne se domnivam, ze OpenSolaris by se mohl rozsirit, pokud by vzali nejakou znamou distribuci Linuxu a tu prejmenovali na OpenSolaris. Jinak ne.
Situace před deseti lety a dnes je dost odlišná. Převážná většina kodu Solarisu je nyní otevřená a existuje komunita, která se na jeho vývoji podílí. (Nepopírám, že většinu vývoje táhne Sun.)
Důvodem k vydání distribuce nazvané OpenSolaris jsou časté dotazy, kde by se něco takového dalo získat. Projekt Indiana má právě takovou distribuci vytvořit. Jestli bude schopna soupeřit s Linuxovými distribucemi, je zatím otázkou.
Osobně držím Indianě palce a doufám, že Ian Murdock prosadí balíčkovací systém obdobný Debianu.
Ono to není až tak jednoduché. Spolu s kernelem totiž musí jít minimálně libc a proti té se musí překompilovat všechny aplikace (které se musí patřičně patchovat, aby se vůbec přeložily). Právě tohle si dala za úkol Nexenta (a bylo zjištěno, že to jde).
Tak to je pekne zavadejici informace. Pokud jde o repa, tak opensolaris ma svoje repo v merkurialu, vcetne normalni historie, a je mozno ho stahnout takto:
To o cem pises je neoficialni Subversion repo, ktere zilo chvilku v mezidobi, nez se udelalo to merkurialove a obsahovalo merge z interniho repozitory. Ted co jsem koukal to uz nejakou dobu ani nebylo sesynchronizovane.
Podivejte, projekt Indiana je rozumna vec, protoze uz bylo na case ten v soucasne dobe zastaraly a nevyhovujici balickovaci system v Solarisu nahradit necim lepsim. Zastupcum Sunu jsem si osobne nekolikrat stezoval a zadal jsem je, at s tim neco udelaji (protoze jeste administruji nekolik pracovnich stanic a serveru se Solarisem). Ale predstava, ze by Windows nebo Linux zacaly byt na desktopu nahrazovany OpenSolarisem, se mi zda absurdni.
Myslim, ze vsech pet instalaci Linuxu na desktopu se muze citit v bezpeci ;) Ale mozna bude rok 2008 tim rokem linuxoveho desktopu jakym melo byt 1998.