Hlavní navigace

Otevřený dopis a protest proti monopolu Microsoftu

5. 2. 2007

Sdílet

Pavel Chalupa na svém blogu vydal otevřený dopis a protest proti podporování monopolu Microsoftu ze strany českého ministerstva (MŠMT) při utrácení peněz daňových poplatníků České republiky a peněz z fondů Evropské unie.

„Podávám osobní oficiální protest proti jednání MŠMT ohledně podpory akreditovaných rekvalifikačních kurzů dotovaných evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Ministerstvo jednoznačně podporuje pouze jednoho monopolního dodavatele operačního systému, kterým je společnost Microsoft,” píše se v dopise.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 2. 2007 16:23

  Pepa (neregistrovaný)
  ... nechci se zastávat úředníků MS, ale ten pán má v argumentaci trochu guláš a hlavně - ministerstvo pouze akreditaci schvaluje! Obsah kurzu si vytváří žadatel o akreditaci.

  Takže to je trochu úlet.
 • 5. 2. 2007 22:37

  aspergill (neregistrovaný)
  že na MŠMT se nedá podat žádost o grant bez použití alespoň Excelu.
 • 6. 2. 2007 7:43

  yossarian (neregistrovaný)
  neni to o tom, ze by MSMT nechtelo grantovat cokoli jinyho. Ale ja byt sef firmy, tak se na nejakej linux vyseru a necham svoje lidi pouzivat windows - kvalitni OS na desktopy.
 • 6. 2. 2007 8:32

  ee (neregistrovaný)
  to mluvis o te hruze, ktere se rozsypou aplikace kdyz si zvetsis pismo, o te hruze, ktera prestava byt pouzitelna, kdyz potrebujes mit otevreno trochu vic oken, o te hruze ... no, kazdy mame jine meritko kvality, nekdo za kvalitni jidlo povazuje i splasky
 • 6. 2. 2007 9:51

  XZY (neregistrovaný)
  Skoda, ze ten dopis vyzniva jako zoufaly vykrik frustrovaneho fundamentalniho zastance OSS. Jinak bych se pod nej klidne podepsal.
  Musim souhlasit s tim, ze tyto a podobne "kurzy" jsou pouze tunelem do kapes nas, danovych poplatniku.
  1) Na "rekvalifikace" jsou posilani "dlouhodobe nezamestnani" a vicemene neperspektivni lide (nechci byt rasista, kazdy necht si domysli sve...). Na kurzy jsou posilani z uradu prace, ktery za tyto lidi plati (tusim, ze prumerna cena se pohybuje okolo 4000,- za tydenni kurz za jednoho cloveka).
  2) Firmy pripravujici se takto "podnikat" si vetsinou nechaji zaplatit vybaveni uceben z ESF (evr. strukt. fondy), cili se zrizenim nemaji zadne naklady. Je jasne, ze cena vybaveni je takova, aby se nabalil jeste dodavatel (casto je skolitel i dodavatel vybaveni jedna a ta sama firma).
  3) Vybaveni porizene na skoleni je samozrejme v dobe, kdy skoleni neni, vyuzivano k jine, komercni cinnosti.... (takto se "legalizuje" napr. MS OFF)
  4) Akreditaci MSMT ziska vpodstate kazdy, kdo si zazada. Nejsou vyzadovany zadne certifikaty, odborne predpoklady, pedagogicke schopnosti. Pouze hezky napsana osnova kurzu.
  5) Pokud vim, z me praxe neexistuje pripad, kdy by ucastnik kurzu nedostal priuslusny certifikat (samozrejme akreditovany MSMT), prestoze temer nebyl schopen pocitac zapnout a vypnout.... Snad jen jednou, ale ten rom prisel pouze na uvodni lekci a pak se uz neukazal..
  6) Ve svetle techto praktickych zkusenosti si myslim, ze vyhradne pouzivani MS produktu v kurzech je to nejmensi zlo. Ale i presto to neni spravne. Pokud chci nekoho proskolit a pripravit na kancelarskou praci s pocitacem, ten kurz proste musi mit uplne jinou napln, nez rict "toto je word, takhle se pise a takhle se tiskne". Takovy reklavlifikovany absolvent kurzu potom prijde do zamestnani, ma certifikat MSMT, ale neni schopen realne prace. Ale urad prace ma carku, ze se povedlo rekvalifikovat jenoho clovicka, statistika se vylepsi a vsichni jsou happy. Krome zamestnavatele a potom toho cloveka, ktery za mesic leti ve zkusebni dobe a vrati se zpet na urad p. Ale to uz nikoho nezajima, penizky tecou a kolecko zacina znovu....
  Toz asi tak.
 • 6. 2. 2007 11:18

  Jirka Kosek (neregistrovaný)
  Kecy, kecy, kecy, ...

  1) Nemusí být pravda, záleží na tom, jak je projekt napsán. Mohou to být třeba matky na rodičovské dovolené, které si potřebují po těch pár letech pracovního výpadku doplnit vzdělání. Ono když součástí kurzu není oběd, tak se tam ti dlouhodobě nezaměstnaní nehrnou.

  2) Ovšem záleží na tom, zda příslušná UP takové náklady schválí. Učebna sice po konci projektu zůstane, ale že by se někdo nějak napakoval při současné ceně počítačů, tak to tedy ne.

  3) To je zakázáno, jiné aktivity by pak poměrně musely přispívat na náklady hrazené z ESF

  4) Ano, to je formalita.

  5) Existuje ;-)
  Ale všichni víme, na co jsou certifikáty, takže je to stejně jedno.

  6) Tak to ty kurzy děláte špatně, pokud se vaši posluchači neuplatní. ;-)

  Nicméně samozřejmě celé ESF by se mělo zrušit a měly by se snížit daně. To je jasná věc. Nicméně snížení daní se asi nedočkáme, a pořád je lepší alespoň někoho vzdělat (byť velmi neefektivně) než ty peníze nalít do ještě zoufalejších projektů jako podpora těžkého průmyslu nebo zemědělské subvence.
 • 7. 2. 2007 8:30

  XYZ (neregistrovaný)
  ad 1) v puvodni rekaci mozna ne zcela presne definuji skupinu lidi posilanych na tyto kurzy. Ano, obcas se vyskytli lide uplatnitelni (absolventi, telesne postizeni, matky po rodicovske dovolene). Ale velice strizlivym odhadem bych tipl tak max. 10% z celkoveho poctu. Oni ti dlouhodobe nezamestnani se tam samozrejme nehrnou, je tam posila UP a kdyz nenastoupi, jsou vyrazeni. Kazdy si spocita, ze je lepsi se tam tyden/dva ukazovat a dal pobirat podporu, nez se nechat vyloucit... Nepochopil to jen ten rom, jak jsem uvadel minule, ale ten si pak myslim donesl potvrzeni od lekare.....
  ad 2) :-) nevim kde zijete. UP schavli vpodstate vse, co dostane na papire, je to zaraditelne do prislusnych kolonek a zajisti pro prislusneho pracovnika (potazmo UP) carku do statistik plneni "boje s nezamestnanosti" Kdo zjisti, ze nakup notebooku je za 15 tis a v projektu se objevi za 25? Kdo zjisti, ze ten Office je krome notebooku urcenych ke skoleni i na ostatnich pocitacich ve firme, kdyz pocet skolnich ntb==pocet zamestnaneckych PC?
  ad 3) No, dokazte to! To neni jen vybaveni, to je i vytizeni lidi, kteri jsou placeni z ESF, ale prace pro ESF jim zabere tak 30% casu v mesici a zbytek pracuji pro ostatni aktivity "zamestnavatele".
  ad 6) Ukazte mi cloveka (napr. vyucenou svadlenu), ktery po dvou tydnech "rekvalifikace na PC" bude schopen opravdu ovladat pocitac! Tim myslim, nejen zapnout a podle nejakeho sesitku spustit word, ale treba udelat smysluplnou tabulku, zajistit, aby se spravne vytiskla, sefovi vyridit emaily, atd atd. Neverim, ze by se takovy clovek po pouhe "rekvalifikaci" nasel. Cele rekvalifikace nejsou spatna vec, ale je to provadeno naprosto zcestne.
  Jsou to osobni zkusenosti! Ukazte mi vyuceneho zednika. ktery po ctvrnactidennim skoleni (tak 5 hod denne) muze delat napr. kvalifikovaneho masera! Ukazte mi prodavacku, od ktere se nechate po rekvalifikacnim kurzu na kadernice ostrihat a pak vyleteze mezi lidi! S pocitaci je to stejne, ne-li horsi, protoze nejde o mechanickou praci, jenze se to da lepe zamaskovat.
 • 6. 2. 2007 12:18

  bez přezdívky
  Porad lepsi nez kdyby se neozval nikdo.

Byl pro vás článek přínosný?