Rekl bych ze na tyhle picicurky s multimediama je hepci linux s jadrem 2.6.
NetBSD je sice dost portabilni ale musela by se spousta veci doohejbat. NetBSD bych radsi videl v nejakym sitovym device.
Zkusím na tomto serveru jednu kacířskou myšlenku: Fakt by mě zajímalo, proč na PDA nahrazovat PalmOS Linuxem.
(Dopředu podotýkám, že argument "aby to mělo multitasking" neberu, zajímají mě konkrétní uživatelské činnosti, které jsou na Linuxu na PDA řešeny lépe.)
Proc? Abych mohl na svem PDA vyuzivat prakticky cokoliv z siroke nabidky opensource softwaru pro Linux... Nebo abych mohl ten graficky system Palmu, ktery tam pobezi nad linuxovym kernelem, nahradit treba opensource Opie ci GPE (kazdemu proste muze vyhovovat neco jineho, jiny styl prace). A ano, ten multitasking je pro me take moc dulezita vec.
Ale co je pro me nejdulezitejsi - chci mit platformu kde se muzu svobodne rozhodnout jaky OS a software pouzivat, platformu kde budou pouzivany otevrene formaty a ne nejake proprietarni closed-source sr***y. Vam mozna tahle svoboda nic nerika, ale me ano...
Svoboda mi říká hodně, já osobně mám iPaq s Linuxem a taky občas okrajově fušuju i do vývoje některých balíků.
Spíš by mě ale zajímalo, kde je _konkrétně_ výhoda Linuxu oproti PalmOS. Uvedu svoje příklady, proč nepřejít na Linux:
- kancelář - na Palmu super (v dodávce s přístrojem DocToGo), na Linuxu takřka nic
- e-mail - v Linuxu není prakticky žádný slušný grafický klient
- hry - to asi nemá cenu moc rozvádět, tady je to jasné. (Teď zrovna spolupracuju na ladění scummvm, aby to bylo vyrovnanější. :)
- multimedia - Palm vede, ale tady je to už spíš otázkou času
- rychlost přístroje - na Palmu se aplikace nespouští, ale jenom přepínají, takže tady Palm vede na celé čáře
- přidám problémy s hardwarem - i když to není úplně fér argument, kdyby Palm dodával přístroj s Linuxem, tak by to měl určitě vychytané
Abych jenom nepomlouval, Linux je z uživatelského hlediska lepší v těchto oblastech:
- instalace a správa programů - i když na Palmu samotná instalace a správa je hodně user friendly (jenom binárky a databáze, žádné registry :), na Linuxu je ipkg. A "ipkg install justreader" na PalmOS protě alternativu nemá.
- opie je graficky pěknější, než PalmOS
...a ještě si nakonec rýpnu: V jaké _konkrétní_ situaci je multitasking lepší, než přepínání ala Palm?
Dovolim si lehce reagovat jakozto uzivatel PDA Sharp Zaurus:
-kancelar - standardne dodavana je Hancom Office. Potrebuju vice?
-hry - jak jasne? Jasne pro koho (Palm jsem videl ctyrikrat za zivot)? Na Zauru se da hrat Doom :-)
-multimedia - jede mi mplayer, takze prehraju cokoliv (nemluvim o tom, ze nestaci vykon na AVI)
-rychlost - OK, spusteni chvilku trva (chvilku)
-problemy s HW - ve chvili, kdy mate jednou pevne dany hardware, ktery navic navrhnete sam pro urcity OS, nejsou problemy (pokud vite, co delate...). Ja se Zaurem nemam zadny problem. Funguje mi CF wifi karta, CF GPS, externi klavesnice i mys (pres USB)...
-multitasking se da asi taky obcas vyuzit (poslech hudby + nerusene stouchani klacikem do displeje je bezna cinnost).
Jo, jeste jedna vec: da se Palm pouzit pro VOIP telefonii?
To by mě zajímala jedna věc: funguje Hancom Office pod OpenZaurem? Používat originální ROM mi přijde docela na prd - gcc 2.95 only (pomalé a velké binárky), starý kernel, nepoužívá OpenEmbedded, staré verze knihoven...
Her na Palma je o dost víc, než pro Linux. Komerčních i nekomerčních. O tom není žádná diskuse. Navíc na Zaurovi nejdou spustit Xové záležitosti. Teda resp. jdou, ale pak už nemáte Hancom Office. :)
Mplayer sice jede (i mně), ale jaký je uživatelský komfort - teda respektive jaký by byl uživatelkský komfort bez klávesnice? Opie Player je zase docela dobrý (ergonomicky), ale ta stabilita... Palm zatím vede, ale tady se to prolomí asi nejdřív.
A poslech hudby se šťouchání klacíkem do displaye taky funguje už od prvního Palma, co uměl přehrát MP3ku. A světe, div se, IM taky může běžet na pozadí. Asi se budu opakovat, ale: kde je ale _konkrétní_ výhoda multitaskingu proti přepínání ala PalmOS?
A VOIP? Skype funguje, o SIP klientech nevím - Palm nemám.
_Mnohem_ jednodušší vývoj aplikací třeba? Zkoušel jsem něco naprogramovat pro můj Palm Vx a (i když to samozřejmě jde) všechny ty odchylky, nestandardnosti a omezení mi to _dost_ znechutily.
To je velmi dobrá otázka ;) Jako uživatel Palm Zire 72 a bývalý Palm V musím říci že nějak nevidím na PDA výhodu multitaskingu oproti task switchingu. Je dobrý aby v systému existoval jako možnost ale nebyl primárně využíván. Jak by člověk organizoval tolik aplikací na tak malém displayi? Zvýší se tím produktivita práce?
Vemte si že když běží multitasking tak scheduler pořád užírá víc cpu než když je použit task switching kdy cpu max sleduje interupty. Tím má menší spotřebu.
Jediné co mi napadá na co se multitasking hodí je přehrávání hudby nebo poslech inet rádia popř. stahování na pozadí.
V mém Palmu(Palm OS 5.2) nějakým způsobem umí realplayer běžet na pozadí. Nevím sice jak, jestli pohackoval systém nebo jestli je to přímo v API-hledal a nenašel, ale je jisté že to funguje velmi dobře bez nějakého znatelného zpomalení. Prostě tady jse vidět že vítězí zdravý rozum na debilitou novosti. Multitasking kde to potřebujem.
Ma predstava je takova. Budu-li mit na PDA linux, muzu si na svem stolnim pocitaci spoustet aplikace z PDA se zobrazenim na mem 19\" monitoru (X Window system, napr. v kombinaci s http://gpe.handhelds.org/). Vyhody jsou zrejme, zalozite PDA do kolibky a udelate si v nem poradek ze stolniho pocitace. Dokaze tohle PalmOS? PDA nevlastnim, pouze se zamyslim nad tim, co by mi linux na PDA mohl prinest.
V založení PDA do kolíbky a připojení na X není problém - kolíbka se chová pro PDA i pro PC jako síťové spojení, takže technicky to možné je, ale co by se jako takto provozovalo za aplikace? Browser? Blbost - na PC poběží rychleji a bude lepší (v GPE je Minimo). MUA? Ok, možná mutt, ale ten se zase blbě ovládá z PDA (je potřeba klávesnice). GPE Mail asi sotva. Prohlížeč obrázků? Daleko lepší (a rychlejší) je propojit to přes NFS (nebo sambu) a spustit si prohlížeč na PC. Prohlížeč čehokoli dalšího? Stejně jako výše. Editor? Dá se spustit z PC na soubory v PDA atd. Palm se (od jisté doby) chová jako mass storage, takže je v podstatě jedno, co je tam za OS a jestli to jde přes IP, nebo přes USB protokol.
Pořádek v Linuxovém PDA si dělám přes ssh. Na Palmu to sice nejde (ssh server), ale tam to není potřeba - všechno je takové jaksi jednodušší.
Mne to az take trhle neprijde. Dnes uz PDA-cka nie su ziadne pomale sunky, tak si ich kludne viem predstavit ako X clienta (viete, ako to myslim, u x-ov je vztah klient-server zdanlivo opacny). Clovek by si mohol nosit desktop so sebou a nemusel by pritom vlacit tazky notebook. Dokonca by som si dovolil aj taky tazky experiment, ze by som na tom kompiloval a behal veci v jave alebo c++. Dajme tomu ja ked robim rovnaky projekt na vyske v labaku a u seba, nesmierne ma spomaluje to, ze nemam na oboch pocitacoch rovnake prostredie. Masiny, co su v skole uz nejaky ten rocik maju a su na nesmierne pomalej nt-ckovej sieti, takze rozdiel medzi PDA a skolskym pocitacom by bol minimalny, mozno lepsi dokonca pre PDA.
Len holt, PDA , ktore maju dostatocny vykon su malinko drahe :-)
Protoze nosite PDA s sebou, nepotrebujete provozovat kalendar na svem stolnim PC, proste si jej spoustite s PDA a odpada Vam tim potreba synchronizace. To same email. klient. WWW browser je samozrejme neco jineho. To same muze byt ucetnictvi. Rozumite, v PDA jsou dnes 400MHz procesory, ty Vam na nejaky GNUCash staci. To neznamena, ze se ty aplikace musi primarne ovladat z PDA. Necht je to nouzove reseni, ale linux na PDA Vam umozni nosit si system stale s sebou.
Ale jo, já Linux na PDA provozuju, ale nějak jsem nenašel ani jednu aplikaci, u které bych měl touhu spustit si ji přímo z PDA na X (bylo by výhodnější spustit ji z PDA než z desktopu). I u toho mailklienta to není jednoznačné - nad maildirem nebo mboxem se dá pracovat taky přes filesystém, takže to nemusím synchronizovat. Navíc mailklienti pro PDA v Linuxu jsou kapitola sama pro sebe...
Uznávám, že by se někdy mohla teoreticky nějaká aplikace vyskytnout, ale za dva roky používání jsem na žádnou nenarazil.
ked som prvykrat videla palma, ako kamos tukol na ikonu a aplikacia mu nabehla OKAMZITE, myslela som, ze som v raji. ziadne pliz vejt, ziadne presypacie hodiny ako vo win alebo poskakujuce kurzory ako v kde. aplikacia pripravena IHNED k pouzitiu.
ta rychlost bola pre mna tak dolezita featura, ze som si neskor jedneho palma kupila tiez. neviem ako vyzeraju pda-cka s lunexom, ale co do rychlosti su imho blizsie skor win ce (tiez poznam) nez palmom.
ale holt, dobre veci musia ustupit masovejsim, daleko nekvalitnejsim nezmyslom, to uz za tie desatrocia vsetcia zistili :((((((((((((((
Mila Wicked, napadlo Te nekdy, ze Tvoje priority nemusi kazdy nutne sdilet? Ze chce treba system, kde je normalni souborovy system, ktery si muze spravovat tak, jak se jemu hodi a ne nejaky hrc-prc nesmysl, ktery mu nekdo naordinuje? Ze si chce pomoci hotsyncu do toho souboroveho systemu zkopirovat z PC normalni PDFko a to PDFko si na svem PDA prohlizet? Ze bude chtit treba ten multitasking (a ze bude vedet, k cemu ho potrebuje)? Ze si bude chtit vyvijet vlastni aplikace pro tento system a nemuset studovat 1000 a 1 omezeni a zvlastnost toho skveleho rychleho systemu? Ze bude chtit na svem stroji treba neco resit v Pythonu a nebude se muset modlit, aby se mu ten frustrovanymi vyvojari projekt vubec rozjel? Nekomu zkratka staci obycejny Casio diar, nekdo je spokojeny s Palmem V, nekoho uspokoji Zire 72 a nekdo by ocenil "normalni" a flexibilni operacni system i za tu cenu, ze ztrati nektere z vyhod PalmOS, ktery rozhodne JE zastaraly a donekonecna ho udrzovat nepujde. Jestli ho zaslape do zeme Symbian, Windows Mobile.NET nebo Linux, to neni podstatne. PalmOS je fajn vec - zvlast pokud clovek od systemu moc nechce, vystaci si s cernobilym displayem a je spokojeny radu dni, po ktere mu vydrzi nabiti baterky, ale pro narocnejsi vyuziti budoucnost nema.
Ze chce treba system, kde je normalni souborovy system, ktery si muze spravovat tak, jak se jemu hodi a ne nejaky hrc-prc nesmysl, ktery mu nekdo naordinuje?
No, "souborový systém" Palmu je novější, než klasický UNIX-like fs. Nad jeho návrhem asi někdo chvilku seděl a dal si dost práce s tím, aby odstranil některé nevýhody "klasického" fs. Bohužel se zpětnou kompatibilitou se už moc nepárali. Stolní OS vlastnosti tohoto "hrc-prc nesmyslu" implementují s velkou slávou až teď - viz win-fs a podobné projekty, a to i pro Linux. Nejslavnější Linuxové PDA prostředí - Qtopia - se snaží FS podobný Palmu emulovat pomocí ukládání do speciálních adresářů podle content-type a ke každému soubru potřebuje přidat další s "description", ale zrovna tato emulace je dost těžkopádná. Dále uvedu vlastnosti, které na klasickém FS nejsou podporovány: Rychlá instalace aplikací (pouhým nakopírováním), kopírování aplikací včetně aplikačních dat, odinstalovaní aplikace (buď včetně aplikačních dat, nebo bez nich), implementace pomocí databáze (dej mi všechny soubory (=databáze) k programu Plucker od data 1. 1. 2005) atd. "Normální" FS je možné mít na kartě.
Ze bude chtit treba ten multitasking (a ze bude vedet, k cemu ho potrebuje)?
Tento bod by mě docela zajímal. Ještě pořád nikdo tady v diskusi nepřišel s žádnou _konkrétní_ situací... :) Mě úlohy na pozadí vždycky jenom brzdí.
O podpoře PDF se nemá smysl moc bavit - Qpdf dává přibližně stejné výsledky, jako Adobe Reader a malé rozlišení na PDA dělá z PDF opravdu jenom nouzově použitelnou záležitost bez ohledu na OS.
Ještě bych měl jednu otázku: To s tou zastaralostí PalmOS je jenom prázdná fráze, nebo se to i nějak projevuje? Není náhodou Linux zastaralý, protože nemá (ani jeden) databázový filesystém?
Co se tyce toho souboroveho systemu, vadi mi treba to, ze jakozto uzivatel musim mit porad na pameti, co je na karte a co ne. Programy ulozene na karte se zobrazuji v jedne jedine skupine, oddelene od ostatnich skupin. Content-based zobrazovani souboru je fajn, ale prece jenom trosku zamrzi, kdyz nektere programy ukazuji vsechny soubory jednoho typu najednou, bez moznosti cleneni podle kategorii apod. Rychla instalace (da se rici pouhym nakopirovanim) jde i nad souborovym systemem - viz linuxove balickovaci systemy. Zdrzeni radove maximalne v sekundach by podle me nijak nevadilo.
Multitasking by usnadnil psani programu na pozadi bez nutnosti pouzivani hacku apod. Klasicka aplikace muze byt IM, offline web reader, ruzne casovace apod. Nebo treba nejaky vypocet na pozadi apod. Ano - bez preemptivniho multitaskingu se lze obejit, ale vyvojarum by vyrazne usnadnil zivot. Co se tyce rychlosti - mne 300 MHz procesor na cteni ebooku apod. staci az az.
Podpora PDF v pripade PalmOS znamena, ze si musim pod Windows nainstalovat Acrobat Reader for Palm. Coz je oproti Qpdf zrejma nevyhoda, zejmena pro uzivatele, kteri maji na desktopu napr. Linux.
S tou zastaralosti to neni prazdna fraze. Tak jako se silnejsimi procesory na desktopu zastaraly jednoprogramove systemy a systemy s kooperativnim multitaskingem (stejne jako jednouzivatelske systemy apod.), je podle me zcela zrejme, ze PalmOS, ktery byl sit na miru daleko pomalejsim strojum bez moznosti rozsirovani pameti pomoci pametovych karet apod., ztraci body. To srovnani s Linuxem bylo podle me nepatricne. Pokud je Linux zastaraly, tak rozhodne ne proto, ze mu chybi databazovy FS. To je, treba na rozdil od multitaskingu jenom dalsi vrstva abstrakce, kterou je mozne pomerne snadno naimplementovat.
Ad aplikace na kartě - to mě pobavilo: Takže "Palm FS" už není "hrc-prc" nesmysl a začínají vadit omezení "normálního FS" na kartě... No, nějaký launcher, co umí dát aplikace z karty do standardních záložek by se určitě našel.
Ano - bez preemptivniho multitaskingu se lze obejit, ale vyvojarum by vyrazne usnadnil zivot.
A v čem jako? Jak vypadá kód IM v Linuxu? "do příchodu zprávy nebo nějakého jiného eventu spi" Jak se liší kód pro PalmOS? Nijak - princip je úplně stejný, jenom se ty funkce jinak jmenují. Pokud někdo programuje ve stylu "do while not keypressed; done", tak mu preemprivní multitsking usnadní život, ale otázkou zůstává, jestli někdo takovou aplikaci bude vůbec chtít. Všechno je to event-driven programování, na OS nezáleží. V PalmOS není pro takové programování AFAIK potřeba žádný hack.
A teď uvedu funkcionalitu, kterou zase nemá Linux: všechny aplikce jsou v paměti už při startu systému (a nenatahují se tam při startu, prostě tam jsou) a jejich spuštění se principiálně rovná pouze přesunutí PC registru (ve smyslu program counter) do kódu programu (žádné linkování, kopírování kódu do paměti, ukončování aplikací, úklid, znovuspouštění atd.). Úpravy na datech se provádějí zase v paměti a tak není potřeba uzavírat soubory a aplikace a systém je takto perzistentní, a to i přes reset. Takto spuštěných aplikací je možné mít libovolně mnoho (resp. limituje pouze kapacita paměti zařízení) a přitom neberou systémové prostředky. Celé to vypadá skoro jako pohádka.
To mi přidává následující vlastnosti:
Otevřená data vydrží soft-reset
Aplikace má k dispozici vždy všechny systémové prostředky, které nejsou využity jinak
Aplikace se spouští (přepínají) vždy okamžitě
Aplikace se nikdy neukončují (není to potřeba)
Kdyby mi někdo nabídnul takovou funkcionalitu pod Linuxem, tak ji beru všemi deseti a za zastaralou bych ji rozhodně nepovažoval.
A teď bych se zase vrátil k původní otázce: Ve kterém _konkrétním_ případě je na PDA výhodnější multitasking, než přepínání ala Palm? Jaké má přepínání výhody je napsáno v této diskusi několikrát.
Multitasking: u aplikaci pro Palm zalezi na jejich programatorovi, zda si budou spravne pamatovat svuj stav pri "prepinani"... kdyz programator usoudi, ze to neni treba, tak to ta aplikace nebude mit.
Sitovani: plati porad omezeni na jediny soucasne otevreny socket? Jestli ano, co se situaci, kdy chci mit na pozadi IM a zaroven browsit web?
Filesystem a databaze: mne osobne to nevyhovuje, protoze (a) nemam zadny prehled kde v tom gulasi se co nachazi a (b) editovani na miste je moc pekne, ale uz se mi parkrat stalo, ze jsem treba neceho moc smazal a hledal jsem Cancel a ono nic... proste zmena byla okamzite provedena bez moznosti navratu. Ja vim, to byla blbost te aplikace, ale kdyz se to tam da, tak stejne pracuji nad kopii dat a potvrzuji jejich ulozeni. A pak uz je to totez, ne?
A jsou i dalsi problemy u PalmOS, treba nepritomnost a napripravenost na UNICODE (hodne legracni je to u webu a mailu) nebo 4kB clipboard (!). Fakt je, ze PalmOS skutecne je zastaraly, resp. svazany s prilis starym zelezem. I kdyz postavite fakt rychly a hezky parnik, porad to bude parnik. Nebude to moderni lod.
Multitasking: Stále nikdo nenapsal jednou konkrétní situaci, u které to vadí nebo je to neefektivní.
Síťování: Nevím, že by kdy bylo omezení na jediný otevřený socket, resp. už na PalmOS 3.5 bylo možné z jedné aplikace otevřít víc socketů - existoval HTTP server pro PalmOS.
Filesystém: Kde se co nachází je jednoduché - všechno je to v jedné databázi, tuto námitku nechápu. Už stromový filesystém je složitější na prohledávání.
Nepodpora unicode opravdu zamrzí, to je konečně pořádná výtka. Kapesní Linux v prostředí opie/qtopia ji dohnal až ve verzi 0.8.2 vydané cca před dvěma měsíci, do té doby nebyl v distribuci vhodný font.
A s tou zastaralostí je to opravdu mimo - PalmOS má prostě _jinou_ filosofii - v něčem lepší, v něčem možná horší. Chápu, že pokud člověk pracuje 15 let s OS jiné konstrukce, tak se mu těžko chápe, jak je možné neukončovat aplikace a mít perzistentní systém přes restart. Mluvit o zastaralosti PalmOS je jako tvrdit, že čím víc kol, tím modernější dopravní prostředek.
Multitasking: existuji aplikace, ktere to proste neumi nebo neumi korektne. Konkretni priklady vam z rukavu nevysypu, proste uz Palm vice nez pul roku nepouzivam...
Sitovani: pry to platilo, mozna uz to neplati. Nevim, neprogramuju pro Palm, ale kdysi to tak IMHO bylo.
Filesystem: nemate pravdu, hodne aplikaci ma vice datovych i jinych (napr. s nastavenim) souboru.
Zastaralost PalmOS - Palma mam od jeho prvnich zacatku tady v CR, takze o tom neco vim (PalmPilot Personal - PalmPilot Professional - HandEra 330 - Tungsten T2). Za tu dobu se zmenil opravdu hodne malo. PalmOS skutecne *je* zastaraly.
Multitasking: Já nechci stovky případů, mě stačí _jeden_ _jediný_ _konkrétní_ _aktuální_. Čekání už pomalu vzdávám.
Zastaralost: Aha, takže Unix vzniknul někde v šedesátých letech a na jeho filosofii se od té doby nezměnilo vůbec nic => je opravdu neskutečně zastaralý. (???)
Palm - přechod na ARM architekturu, zavedení úloh na pozadí, teď nově "drive mode" atd. a rozhodně se vyvíjí v posledních deseti letech rychleji, než Unix. A přestože se vyvíjí rychleji, tak je zastaralý? Nerozumím.