jejich obvykla metoda jak zneuzit dominantniho postaveni
kdyz mysli, ze uzivatele potrebuji elektronicke dokumenty, co jim brani pribalit Acrobat Reader do defaultni instalace Windows? Adobe proti tomu jiste nic namitat nebude. Takhle to za ne musim delat sam.
Jo ták, "zneužití dominantního postavení", to je panečku důvod. Pro mě osobně představuje nařizování čistě soukromým firmám, co smějí a nesmějí vyrábět z takovýchto pseudodůvodů naprosté pošlapání základních lidských práv jejich majitelů.
To proto že si ho křečkujete na horší časy :-) ... nedělej si iluze, určitě v tom bude nějaký podvod vašich politiků a zodpovědných osob, navzory tomu že vám namlouvají jak je ta EU zlá :-)))
...anebo vysvetlete proc by nekdo mel mit pravo poskozovat ostatni zpusobem, ktery se v soucasne dobe nepovazuje za moralni ani neprospiva ekonomice ani lidem jako takovym (mluvim o zamerne vytvarenem neprirozenem monopolu).
Hehe... v tomhle pripade spis Adobe nez kdokoliv jiny. Narazel jsem na to, ze pravo EU narizovat firmam nejaka obchodni pravidla nema _vubec nic_ a to ani vzdalene spolecneho se zakladnimi lidskymi pravy vlastniku techto firem (alespon tak jak zakladni lidska prava chape listina). Je to proste byznys a pokud se to dotycnym firmam nelibi, tak se sem tu dalku pres more vubec nemusi cpat... ;)
Nemám rád Mrkvosoft, ale v tomto prípade sa ho musím zastať. Hlavnný dôvod existencie podnikateľských subjektov je zisk a ovládnutie trhu na úkor konkurencie, je to prirodzené. Určovať vlastníkovi akým spôsobom môže zaobchádzať zo svojim majetkom je nemorálne vykorisťovanie. Podobne ako keď šľachta vykorisťovala svojich poddaných. EU je novodobá feudálna inštitúcia. Dúfam že raz príde revolúcia a tých euro-stalinistov budeme vešať.
No a staty si zase chrani svoje trhy pred krachem, coz je podobne prirozene. Antimonopolni funguji ve vsech svobodnych ekonomikach, monopoly uz nekolikrat vedly k celkovemu zhrouceni trhu.
To, ze EU opakovane zaluje a pokutuje MS je podle me hloupost... odmitnuti sw patentu byl jeden ze spravnych kroku. Pokud je EU novodoba feudalisticka instituce, tak nevim co jsou velke korporace, ktere maji moznost prostrednictvim lobby diktovat tzv "suverennim" zemim, jake si maji napsat zakony... oboji je ale asi dost extremni pohled.
mate vsichni pravdu, pokud jde o pravo vymyslet a dat na trh a to za jakychkoli ROVNYCH podminek.
Prirovnani EU je feudal, ale MalyMekky je cirkev za toho feudalismu. At uz s tim vykoristovanim (zaplat dobrovolne) nebo s upalovanim carodejnic, tak i s tazenim proti bezvercum.
Takze at vyvijeji, ale pravo EU by melo byt vymahat od monopolniho dodavatele zakaz krizoveho financovani produktu. Takze pokud vyvine a da na trh produkt, nesmi byt financovan v ramci ceny operacniho systemu. Jinak to je posileni monopolniho postaveni MalehoMekkeho.
Ale mne je uplne burt, jak je chape nejaka listina (ktera je sama o sobe na pendrek, nebot skoro u vseho pripousti omezeni zakonem), ale _ja_ to chapu jako zakladni lidske pravo. A ano, jsem pravicak, regulaci ekonomickych subjektu pripoustim jenom z neekonomickych duvodu. Chapu regulaci z hlediska zdravotniho, ekologickeho ap., ale rikat mi, co mam vyrabet jenom proto, ze to snad nejak udajne poskodi volny (?) trh je podle meho absolutne nemoralni a zvrhle. Taky to typicky prosazuji pravnici a urednici, ekonomove (obzvlaste teoretici) uz mnohem mene. Ja opravdu nechapu proc mame trpet za to, ze pred nejakymi sto lety jakysi pravnik nepochopil ucebnici ekonomie, ale zaujalo ho souslovi "dokonala konkurence" a od te doby jsou lidem vymyvany mozky :-) A svuj nazor budu jako obcan EU prosazovat celou svou vahou jednoho hlasu :-) pri vsech volbach volenim stejne smyslejicich politiku.
Tim odkazem na listinu jsem chtel rict, ze se zakladni lidska prava (v pojeti listiny) nezabyvaji tak nedulezitymi vecmi, jako co se smi a nesmi prodavat. Jinak si nemyslim, ze je listina na pendrek, naopak je to hezky zakon, ktery po precteni pochopi takrka kazdy clovek (kez by to mohlo stejne byt i u ostatnich).
Pokud bude XPS opravdu otevrenym standardem, tak me osobne jeho existence nevadi, ale jako jednoduchy priklad lze uvest treba "standard" cp1250, jehoz ucelem nebylo nic nez znicit opravdovy a jiz existujici standard iso-latin-2 a vsechno co na nem bylo zalozene.
Ale jinak jsem v zasade taky proti jakekoliv ekonomicke (i jine) regulaci ze strany statu, ktera neni nutna... musi jit ale na obe strany, tj. pokud by stat nemel mit moznost kontrolovat stabilitu trhu ve forme antimonopolnich zakonu, tak ale take napriklad nebude poskytovat firmam luxus (na naklady statu) ve forme vynucovani dodrzovani prav ohledne prumyslovych vzoru apod.
minimaqlne v EU sa nesmie sa robit konkurencia pre ISO standardy
a PDF je ISO
ISO 19005-1:2005
Document management -- Electronic document file format for long-term preservation -- Part 1: Use of PDF 1.4 (PDF/A-1)
Information technology -- Open Document Format for Office Applications (OpenDocument) v1.0
Current stage: 60.00 (Medzinarodny stanadrd v stave publikacie)
Stage date: 2006-11-02 http://www.iso.org/iso/en/CatalogueDetailPage.CatalogueDetail?CSNUMBER=43485&scopelist=PROGRAMME
a to ze skupina zodpovedna aj za ISO26300 ma o 2-5.12.2006 stretnutie a pokial viem, tak standardy, ktore scchvali skupina (ODF schvalila 3.5.2006) idu na schvalenie vlanemu zhromazdeniu ISO a po schjvalen (faza 60.00) ju publikuje vybor na svojom najblizsom zasadeni
Nesmie to byt jazyk podobny C++ a s rovnakym postupom pri vytvarani spustatelneho suboru- java to ma inak a ak aj splnas toto, nesmies ho na trh presadzovat takym sposobom aby si narusil poziciu standardu a to hlavne definovanim neoficilaneho standardu
plky to jsou do doby, nez spravujes dokumenty z ruznych koutu zeme, od ruznych profesi, ruznych narodnosti porizene programy ruznych vyrobcu - pak se poseres z toho, jak precist soubor, na ktery musis ze zakona do 30 dnu odpovedet. A co to tu statni spravu bude stat. Proto asi existuji normy, nemyslis? Pis si to v jakem programu chces, ale dokument proste musi splnovat standart. Jinak budeme mit furt byrokraty jak poleno.
Citace: minimaqlne v EU sa nesmie sa robit konkurencia pre ISO standardy
Máte k tomu nějaké další odkazy? Tato věc mě zajímá... jednou se z těch byrokratů pos*reme všichni, ovšem tím jediným správným definovaným ustanoveným a kontrolovaným ISO standardním způsobem.
To begin with, the legal definition of an open standard in the EU excludes those controlled by industry consortia; ODF is controlled by the OASIS consortium. The EU only recognises standards published by international bodies such as the ISO and the IEC. Whilst version 1.0 of the ODF was accepted as an ISO standard in May 2006, subsequent versions need to be resubmitted, and it is unlikely that this will happen again until the release of version 1.2 in 2008. The second problem is that the intellectual property models of European standardisation bodies and key players usually include RAND, which makes them incompatible with the stipulations of the EIF.
Third, and most troubling of all, is that the Commission must remain neutral between competing international standards. Whilst member states and EU bodies can certainly discriminate between such standards, the EU itself cannot embed such a decision in a European requirement to use, for example, ODF rather than Microsoft's OOXML. The background of this neutrality is fair competition, which is found in directive 98/34. This directive may be revised, since this is such a hot topic at the moment, so there is room to overcome this barrier to ODF becoming the official format of the EU.
To summarise the labyrinthine complexity of this, the EU is currently moving toward the standardisation of document formats, and internally many EU bodies and member states prefer ODF. But the EU is unable to require the use of ODF across the board.