Hlavní navigace

Petici požadující Snowdenovu milost podepsalo přes milion lidí

16. 1. 2017

Sdílet

Více než milion lidí podepsal petici, která žádá dosluhujícího prezidenta Obamu, aby udělil milost Edwardu Snowdenovi. Kampaň začala v září a požaduje narovnání nesmyslného stavu, kdy Snowden sice jednal protizákonně, ale ve veřejném zájmu. Zástupci Spojených států se zatím k petici nevyjádřili, ale opakovaně tvrdí, že Snowdenovi bude v případě návratu do vlasti zajištěn spravedlivý proces.

Před dvěma měsíci Obama v rozhovoru řekl, že Snowdenovi udělit milost nemůže, protože se nikdy veřejně neobhajoval před soudem. Pan Snowden přišel s oprávněnými obavami. Ovšem to, jak to udělal, porušuje postupy a praktiky používané v naší zpravodajské komunitě. Kdyby každý nabyl dojmu, že můžu o těchto věcech rozhodovat, bylo by velmi těžké zajistit vládu nebo jakýkoliv systém národní bezpečnosti. Pokud by se pan Snowden chtěl obhajovat před soudem a předložit své argumenty, pak by byla tato otázka na místě, řekl Obama.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.