Hlavní navigace

Pevné disky: nejspolehlivější jsou HGST, Seagate se zlepšilo

20. 5. 2016

Sdílet

Společnost Backblaze opět zveřejnila cenná data o (ne)spolehlivosti 61 tisíc disků ve svých datových centrech. Čísla za první čtvrtletí tohoto roku jsou velmi zajímavá. Ukazují velký pokles poruchovosti u disků Seagate, meziročně ze skoro 11 na 3,5 %. Zajímavé je to hlavně proto, že na Seagate před několika měsíci byla podána žaloba kvůli vysoké poruchovosti disků.

Jako nejlepší ze statistik už několikátý rok vychází disky HGST (dříve Hitachi, nyní vlastněno Western Digital) s mírou selhání pouze kolem 1 %. Oproti minulému roku si také o něco polepšily disky Toshiba (aktuálně 3 %) a Western Digital (6,6 %). Poslední zmíněný výrobce se však vzhledem ke zlepšení Seagate propadl na poslední místo.

Zlepšení Seagate může být do jisté míry způsobeno vyřazením nejproblémovějších modelů disků. Měli bychom také dodat, že statistiky nijak nezohledňují cenu. V praxi se někdy může víc vyplatit levnější disk s nižší spolehlivostí, než spolehlivá, ale dražší alternativa. V Backblaze používají téměř pouze disky o 5400 RPM, vzhledem k nižší ceně a nižší spotřebě. Rychlost pro toto použití (on-line zálohovací služba) není příliš důležitá.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.