to je blbost, samozrejme ze komentar pod zpravickou stylu "sila linuxu je bez gui" nic neovlivnuje...
nic ani nemeni fakt, ze konzole je pro vetsinu ukonu mnohonasobne rychlejsi a lze snadno automatizovat...
zalezi jen na tom jestli se najde vyvojar co chce udelat GUI a nebo uzivatel co si to zaplati...
Za sebe říkám, že se mi to GUI nelíbí a proto KDE nemám a dle seznamu toho co chtějí řešit se asi na nové KDE chystat nebudu.
Chtělo by to podle mě zlepšit KDE GUI framework. Aby to by default vytvářelo okna s lepšími paddingy, marginy, fonty apod... Aby to ladilo lidskému oku, protože to GUI je ten první dojem a to na co se celý den dívám.
Já myslím, že by uživatelé spíš ocenili, kdyby to ladilo bez nastavování. Právě ty vizuální detaily je to, co mě u používání KDE aplikací vadí nejvíc. Tam trochu přetéká text, tady neladí padding se zbytkem, tam nelícuje jeden prvek s druhým apod. Vím, že existuje skupina lidí, kteří toto vůbec neřeší, ale já třeba čisté, do detailu vizuálně odladěné rozhraní ocením a nemyslím si, že jsem sám.
To je proto, ze myslite jako sprosty uzivatel. Mimochodem to take demonstruje to schizma mezi vyvojari a uzivateli. Pro vyvojare je mnohdy fakt, ze GUI aplikace postrada urcitou eleganci priblizne stejne dulezity jako pro uzivatele fakt, ze vyvojar pouzil pri psani ty nejmodernejsi frameworky (ci jazyky) a jadro aplikace petkrat prepsal, aby byl kod elegantni.
Na grafické pracovní stanici běhá KDE dostatečně rychle. Při vzdáleném přístupu přes VNC (třeba ThinLinc) se ale KDE seká a oproti jiným grafickým prostředím je líné. Jinými slovy je téměř nepoužitelné. Na tohle by se měli také zaměřit. Nevím, jestli problém je v nabobtnalosti celého prostředí (skoro všechno tam spolu komunikuje) nebo jestli za to mohou nějaké problémy s protokolem, kterým ty aplikace a widgety spolu komunikují. Byl jsem dlouholetý uživatel KDE, ale kvůli vzdálenému přístupu jsem přešel na Mate. I když je Mate oproti KDE v řadě oblastí "nedodělek", tak se používat dá.
Me prijde KDE trochu mrtve uz. Pouzival jsem ho leta od KDE 3, verze 4 se mi docela libila, 5 byla casem OK, ale v dusledku mi to prijde takove ztracene, nedoladene, spousty chyb. Myslim, ze je poznat, ze KDE uz nepouziva zadna velka distribuce jako defaultni prostredi. Chybi jim proste nekdo jako RH, ktery by platil armadu vyvojaru.
Takze jsem skoncil u GNOME 3 a v dusledku jsem celkem spokojeny (pres pocatecni nezvyk a nadavani na uplne jiny styl GUI).
Ja to chapu. JE to v dobrym slova smyslu desktop ze stare skoly, konfiguracni volba na kazdou blbost, relativne konzervativni pojeti UI.
Nicmene, ty bugy, graficke nedodelky, pady (ktere jsem zazival i nekolikrat za tyden), casto rozbite prepinani monitoru, podpora waylandu nulova (resp. nejaka tam je, ale nepouzitelna).
Podle me jim proste chybi vyvojari a je to skoda, mel jsem to prostredi velmi rad.
Asi záleží na distribuci. Na Gentoo mi poslední KDE (s výjimkou posledních dvou týdnů, kdy mi několikrát denně kompletně zamrzala Xka) funguje hodně dobře. Některé nedodělky jsem už oželel (nefunkční automatické skrývání panelů), Wayland zatím nepoužívám a občasné problémy po odpojení monitoru řeší spuštění "xrandr" naslepo :-D
Takže prostor ke zlepšování tu stále je. Problém všech ostatních DE je v tom, že ani tam nejsem na 100% spokojen. Taky tam jsou různé problémy.
Souhlasím, jsem s KDE od 2.x, generace 3.x mi přišla jako naprosto skvělá, plná spokojenost, svého času jsem i programoval s QT frameworkem, takže člověk trochu viděl trochu pod pokličku, na univerzitě(ZČU) před mnoha lety frčelo GNOME a vždy jsem se v tom cítil nesvůj, pokusy o switch jinam jsem zkusil, ale pokaždé nakonec návrat zpět, ono zvyk je železná košile a také s věkem je člověk konzerva, začátky 4.x to byla divočina, člověk rozmlsanej z tuším 3.5.10 kde šlo nastavit snad vše bylo to vyzrálej DE.
Přesně jak zde psal člověk nahoře, za KDE chybí podle mě silná distribuce/společnost, která by ho měla jako hlavní prostředí pro workstation, ale toho se asi jen tak nedočkáme, jinak na "starším" laptopu aktivně testuji LXQT a docela jo no ...
Žijí, začátkem listopadu vydali novou verzi: https://www.trinitydesktop.org/
Ale já raději Plasmu.
az na to, ze zrovna vyvojari KDE pouzivaji Kubuntu jako zaklad pro KDE Neon tedy Ubuntu LTS + KDE (i nightly) jako oficialni presentacni distro pro nejnovejsi KDE... ;-)
https://neon.kde.org/
Nie nepouzivaju Kubuntu ale Ubuntu presne ako si pisal. Kubuntu je uplne nieco ine.
Z tvojho linku:
KDE neon is the intersection of these needs using a stable Ubuntu long-term release as its core, packaging the hottest software fresh from the KDE Community ovens.
A este ze to nepouzivaju velke distra na strankach kde su ako patroni Canonical, Google, Suse...
Měli by zapracovat hlavně na stabilitě a rychlosti (latence odezvy GUI, plynulost scrollování, ...). Jedno i druhé zaostává za verzi 3.X o pořádný kus. KDE 3.X šlo používat několik měsíců v kuse bez restartu. KDE 5 jsem snad nikdy nedosáhl mety jednoho měsíce aby celé grafické prostředí nepotřebovalo "ozdravný restart" a průměrně to je po týdnu.