Hlavní navigace

Podpora výpočetního GPU AMD Arcturus míří do Linuxu

30. 7. 2019

Sdílet

AMD

Už několik měsíců víme, že AMD vyvíjí jisté nástupnické GPU s kódovým označením Arcturus. Podle dosavadních zvěstí to vypadá spíše na výpočetní produkt než grafickou kartu pro hráče (ROCm / OpenCL, žádné 3D), to ale nic nemění na tom, že podpora tohoto čipu pomalu míří do příslušných softwarových částí Linuxového světa. V LLVM je nově AMDGPU GFX908 target a několik desítek dalších patchů pak implementuje podporu PowerPlay, čtení hodnot zátěže GPU, spotřeby, teplot atd.

Další patche pak zamířily do projektu Mesa, resp. rozšíření podpory v ovladači RadeonSI Gallium3D. Sic se toto může jevit nesmyslně (žádný 3D engine, tak proč podpora v 3D ovladači?), patche jsou zde kvůli zprovoznění video akcelerace – Arcturus ponese novější Video Core Next 2.5 engine.

Lze očekávat, že tým v AMD cílí práce tak, aby Arcturus mělo podporu v Linuxu 5.4, jehož začleňovací okno bude otevřeno někdy kolem poloviny září, přičemž finální Linux 5.4 se objeví tak v listopadu. Pro Mesa pak čekejme verzi 19.2.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.