Hlavní navigace

Porty, bajty, osmibity: nová kniha Martina Malého ke stažení zdarma

16. 5. 2019

Sdílet

Porty, bajty, osmibity

Před více než rokem vydal Martin Malý knihu Hradla, volty, jednočipy a nyní na ni navazuje dalším titulem nazvaným Porty, bajty, osmibity. Nadšenci do vlastního hardwaru a softwaru se mohou na příkladu tří podrobně popsaných konstrukcí naučit základní principy fungování osmibitových počítačů, jejich praktické navržení a konečné zapojení. Kniha se však nevyhýbá ani pokročilejším tématům.

Čtenáři se při čtení knihy mají možnost vrátit v čase a při sestavování vlastního počítače použít legendární osmibitové procesory Intel 8085, MOS 65C02 a Motorola 6809. Na bezmála čtyřech stech stranách se dozvědí nejen jak je zapojit a naprogramovat ve strojovém kódu, ale také získají povědomí i o složitějších úkonech a modernějších tricích, jako jsou malé barevné displeje, generování zvuku, zapojování periferií nebo různé způsoby rozšiřování paměti. Zároveň je kniha doplněna online průvodcem, ve kterém jsou k dispozici dokumentace případových studií, ukázky programového vybavení a dodatkový materiál.

Kniha opět vychází jako e-book zdarma (PDF, EPUB, MOBI) pod licencí CC BY-ND 3.0 CZ. Koupit si však můžete i tištěnou verzi, jejíž cena je stanovena na 399 korun. Titul vychází v rámci Edice CZ.NIC.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?