Hlavní navigace

Pozvánka k soutěži v luštění

17. 10. 2008

Sdílet

Chcete na chvíli zapomenout na běžné starosti všedního pracovního či studentského života, zajímáte se o šifrování a máte rádi hlavolamy? Pak právě pro vás je určena tato pozvánka k soutěži v luštění jednoduchých šifrových úloh o ceny, kterou pořádá od roku 2000 vždy na podzim e-zin Crypto-World.

Soutěž doprovází příběh, který umožňuje zatáhnout řešitele hlouběji do děje. Ten letošní se odehrává za druhé světové války, konkrétně v roce 1941 a popisuje dešifraci důležité depeše zašifrované zařízením Lorenz SZ40 (verze 0010110100010­101000101101100100). Příběh umožňuje předat řešitelům informace, které jim usnadní nebo dokonce umožní některé úlohy vyřešit. Má dvě nezávislé roviny. Ta prvá je nalézt řešení úloh, které jsou vystaveny na webu soutěže. Druhá, pro vítězství stejně důležitá, ale méně zřetelná, spočívá tom, že řešitel ve vyluštěném otevřeném textu nalezne další indicie. Tyto informace mu pomohou nalézt (zpravidla na internetu uschovaná data), která umožní vyřešit hlavní úlohu soutěže, šifrovou zprávu z října 1941. K tomuto účelu mají řešitelé (čtenáři e-zinu) k dispozici i plně funkční softwarový simulátor historického šifrátoru.

Do soutěže se může přihlásit pouze registrovaný čtenář e-zinu Crypto-World. Nejedná se o nijak diskriminační podmínku, neboť registrace k odběru e-zinu a jeho následné stahování je zdarma. Pro úspěch v soutěži je naopak nezbytně nutné mít e-zin (nebo alespoň čísla, která soutěž provází) k dispozici. Soutěž začala 15. 10. 2008 ve večerních hodinách a bude ukončena začátkem listopadu. Cenu získají první tři řešitelé a ještě další tři, náhodně vylosovaní.
Více informací (pravidla, ceny, úlohy, příběh) získáte na webu soutěže a v e-zinu Crypto-World.

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky