Hlavní navigace

Přelomové vydání Gimpu: GEGL operace jsou tu!

9. 12. 2015

Sdílet

Před necelými dvěma týdny bylo oznámeno oficiální vydání Gimpu verze 2.9.2. Nejedná se sice o úplně produkční stabilní verzi (ty mají sudá desetinková čísla, další bude 2.10), nicméně dalo by se to přirovnat k beta nebo feature-freeze verzi u jiných projektů.

Čím je tato verze přelomová? Celý Gimp odteď používá pro zpracování obrazu knihovnu GEGL. Klasicky probíhá editace obrázků více či méně přímo na jejich pixelech. Knihovna GEGL na to jde úplně jinak – každá editační operace či transformace je implementována jako operátor, který má na vstupu jeden nebo více obrázků, nějak je pozmění, a na výstupu je opět jeden nebo více obrázků. Takovéto operátory je možné skládat dohromady a vytvářet z nich orientovaný strom.

To přináší celou řadu nových možností. Největším lákadlem jsou nedestruktivní operace – využívání větší bitové hloubky, než v jaké je zdrojový obrázek (tím by se měly omezit zaokrouhlovací/reprezentační chyby). Zajímavá je určitě i možnost vzniklý strom operací upravovat, případně jej dávkově aplikovat na více různých vstupních obrázků.

Portování Gimpu na knihovnu GEGL má počátky již v roce 2000. Zjevně to nebyla jednoduchá práce. Mimochodem, autorem maskota knihovny GEGL je Jiří Lébl.

Praktickým přínosem GEGL implementace v nové verzi 2.9 je např. podpora barevných hloubek až do 32 bitů, a to zase umožnilo podporu obrazového formátu OpenEXR (ten se užívá pro ukládání obrazových dat s vysokým dynamickým rozsahem). Z dalších novinek jsou to pak např. rychlejší náhledy filtrů přímo na obrazovce či využití OpenCL pro některé operace (plánem je mít OpenCL všude, kde to dává smysl).

V neposlední řadě nabízí nová verze velmi zajímavý Unified Transform tool, který chytře kombinuje škálování, rotaci, zešikmování a obecnou perspektivní transformaci. Po chvíli zkoušení mu přijdete na chuť. Stejně tak se v defaultní instalaci objevil nástroj Warp, který byl dříve implementován jako plugin. V experimentální podobě se pak objevily 2 další transformační nástroje a Seamless Clone pro spojování 2 obrázků.

Unified Transform v akci. Pozorný čtenář si všimne i aplikace nástroje Warp přes text i obrázek – zatím je to asi jediný nástroj, který zvládá pracovat na skupinách vrstev (pomineme-li geometrické transformace).

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky