Ačkoliv budu za tento názor jistě kritizován zleva doprava, odshora dolů, musím říct toto: myslím, že skupiny a organizace prosazující svobodné a otevřené informační technologie by měly zvolnit a zamyslet se, zda OpenOffice.org 2.0 je skutečně zrovna příkladem projektu, který stojí za to nekriticky vychvalovat, předkládat jako vlajkovou loď open source hnutí a přihlašovat do různých soutěží, vzhledem k tomu, že ke svému chodu nyní vyžaduje proprietární, uzavřenou, nesvobdnou, oficiální implementaci Javy od Sunu, jejíž svobodné náhražky jsou dosud pro OOo nedostatečné, nemluvě o notoricky známých, velmi neslavných číslech, týkajících se rychlosti ve srovnání s MS Office.
neni nad to byt papezstejsi, nez papez.. v tomto pripade stallmanovstejsi, nez samotny stallman;
nevim, ceho chcete dosahnout vrsenim privlasku k jave; chapu flamewar vyvojaru, kdyz se o tomto jazyku prou, ale staci se podivat na rozhovory vyvojaru OO na tema java a zjistite, ze problem mate spis sam, nez ze by ho mel sun, oo ci java. Vic k jave v oo v reakci na "recenzi" openofficu na rootu
-- cut --
Obecně prospěšná společnost Liberix, zabývající se propagací a podporou svobodných informačních technologií, přihlašuje do soutěže "IT projekt roku 2005" Lokalizaci OpenOffice.org 2.0.
Soutěž vyhlašuje každoročně Česká asociace manažerů úseků informačních technologií (CACIO) a probíhá pod záštitou ministra informatiky.
-- end --
Vidíte tam někde "open source", vidíte někde že je lepší než MSO ?
dejte si sprchu ...... ledovou
No jo, uznávám, že překlad je dobrá věc. Taky překládám free software do češtiny. Jen jsem z toho stejně takovej smutnej, že je OO.org představována jako nejúspěšnější open source produkt, a přitom závisí na produktu proprietárním.
A pak taky hlavně ty reakce lidí: jsem tady obviňovanej, buď že to nevadí, že sem tahám něco, co sem nepatří, protože ve zprávičce není o open source ani slovo, přitom to navrhla organizace liberix, která má "open source" hned v logu, ale to už si ten kritik nezjistil.
Nebo mi říkají, že debata nad javou je legitimní jen z programátorskýho hlediska a na licenci, že se nehledí, nebo mi je vyčítáno, že jsem papežštější než papež, v tomto případě stallmanovštější než stallman, a přitom to byla právě free software foundation, která tolik tlačila na vývoj svobodných alternativ k proprietární javě, právě kvůli OOo2, a navrhovala vytvoření forku OOo2 nezávislého na proprietární javě.
S OOo 2.0 mnoho nevim, ale z "politickeho" hlediska je jeho uspech klicovy. Kancelarsky balik patri mezi nejdulezitejsi kategorie SW. I kdyby OOo mel uplne uzavreny kod, nahlodava monopol MS v klicove oblasti a nabizi uzivatelum moznost volby a to nejen v ramci MS Windows, ale i v otazce prechodu mezi platformami a to je hodne dulezite. OOo nema v tomto smyslu nahradu - KOffice, Gnumeric apod. maji svoje vyhody, ale i mnohe nevyhody. O stavajici uzivatele Windows jde v usili o sireni alternativ predevsim.
Podobne je to i s Operou; nevadi mi, pokud ziska nejake to procento na ukor treba FF. Dulezite je, aby se lide naucili pouzivat lepsi (tzv. alternativni) prohlizece a zlomil se monopol, coz uz se castecne stalo a tento trend pokracuje.