Hlavní navigace

Průzkum Stack Overflow 2019: nejrychleji roste Python, nejobávanější je VBA

11. 4. 2019

Sdílet

Copying and pasting kniha

Server Stack Overflow zveřejnil výsledky průzkumu mezi 90 000 vývojáři, kteří navštěvují jeho fórum. Zjišťoval například, který programovací jazyk je nejoblíbenější, nejobávanější či nejchtěnější. Letos je ve výsledcích více podrobností týkajících se demografie, pracovních návyků a obecně profilu běžného vývojáře.

Nejrychleji rostoucím jazykem je podle průzkumu Python, kterému se podařilo předstihnout Javu a je na druhém místě v oblíbenosti hned za Rustem. Naopak nejobávanějšími jazyky jsou VBA, Objective-C a Assembler. Nejchtěnějšími jazyky jsou, stejně jako v loňském roce, Python, JavaScript a Go.

Z průzkumu vyplynulo, že 90 % vývojářů je se svou prací spokojeno, 40 % je dokonce „velmi spokojeno“. Zároveň ovšem mění velmi často místa, přibližně třetina dotazovaných změnila pracovní pozici během posledního roku. Přibližně polovina dotázaných pracuje jako full-stack vývojář, desktopové aplikace vytváří 21 % a mobilní pak 18 %.

Přibližně polovina vývojářů má bakalářské (či ekvivalentní) vzdělání v oboru a s programováním začali okolo 16 let. Více než 91 % jsou muži, počet žen  ale meziročně stoupl o 2 %. Několikrát ročně přispěje do open-source 23 % respondentů, 12 % pak přispívá pravidelně častěji než jednou měsíčně.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.