Hlavní navigace

RawTherapee 5.5 s řadou vylepšených nástrojů

19. 12. 2018

Sdílet

Rawtherapee 5.4 Autor: David Ježek

Nová verze populárního nástroje pro zpracování (nejen) RAWů přináší několik zajímavých novinek a obligátní várku oprav a aktualizací. Tvůrci na úvod změn připomínají, že program podporuje většinu RAWů včetně těch ze Sony a Pentax pixel-shiftu, Canon dual-pixelu či snímačů Fujifilm X-trans a Sigma Foveon, pro podporu Vašeho formátu stačí pomoci nahráním ukázkových RAWů.

Od verze 5.4 přibyla podpora korekce chyb systému PDAF ostření u některých nových foťáků (např. Nikon Z, Sony A7 III, A7R II/III, A9 ad.), varování při překročení mimo gamut u ICC v2 a v4 profilů, nový nástroj pro stíny/světla, vylepšení hraniční maska kontrastu (pro doostření, doostření po změně velikosti, mikrokontrast, demosaicing).

Dále je zde podpora použití dvou demosaicing algoritmů současně (použití jednoho algoritmu pro jemné detaily a jiného pro jednolité plochy), nové metody tónování barev, lepší histogram, podpora souborů typu Canon Magic Lantern, nový Soft Light, nový Haze Removal, nové „flexibilní“ typy křivek (kde úprava jedné části křivky bude mít jen minimální dopad na jinou část křivky – super věc), lepší podpora korekcí chromatické aberace (CA) s lensfun, více iterací a zamezení barevnému posuvu pro raw CA, podpora logaritmické stupnice u některých posuvníků.

Došlo také na optimalizace rychlosti běhu programu a nějaké ty opravy. Celkově do 5.5 připluly úpravy v podobě více než 1300 commitů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 12. 2018 20:38

    Korporace je tvůj přítel (neregistrovaný)

    Vždycky jásám nad novým RawTherapee, pak strávím tři hodiny čtením manuálů a fór a pak upravím fotky v Gimpu.

Byl pro vás článek přínosný?