Hlavní navigace

REALbasic 2005 i pro Linux a Mac

14. 3. 2005

Sdílet

REAL Software ohlásil novou verzi cross-platformního vývojového prostředí typu RAD, která je kompatibilní alternativou k Visual Basicu a VB.net. Obsahuje konvertor pro převod existujících Visual Basic projektů a umožňuje z jednoho zdrojového kódu vytvářet samostatné spustitelné soubory pro Linux, Windows i Mac. Spustitelný soubor nevyžaduje žádné další knihovny a tím minimalizuje konflikty nevyřešených závislostí na rozdíl od jiných cross-platformních vývojových prostředí.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 3. 2005 11:08

  Slavo (neregistrovaný)
  Jeden z terajsich programatorov RealBasicu (William Yu) predtym vytvoril jeden fantasticky programovaci jazyk Rapid-Q (http://www.basicguru.com/rapidq/), ktory je:
  - multiplatformny (Windows, Linux, Solaris) BASIC kompilator/interpret,
  - uplne zdarma, v nom vytvorene programy mozno aj predavat,
  - neinstaluje sa, ani programy v nom vytvorene nie je potrebne instalovat
  - daju sa v nom programovat konzolove, GUI aj CGI aplikacie,
  - je lahky (na ucenie), maly a nenarocny na hardware, plne funkcny (posledna beta verzia ma aj chybicky, ale ak ich poznas, vies ich obist).

  Zial, autor v auguste 2000 projekt Rapid-Q zanechal a prestupil ku komercnemu projektu RealBasic, pricom zdrojove kody neuvolnil (na velku skodu), hoci o tom uvazoval. Napriek tomu ma Rapid-Q silnu komunitu uzivatelov(http://groups.yahoo.com/group/rapidq), ktora vytvara dalsie komponenty a pomaha si pri tvorbe programov.
 • 14. 3. 2005 20:28

  tdx (neregistrovaný)
  Myslím, že do budoucna se budou dít věci spíše tady - fbc.sourceforge.net (Free Basic Compiler).
 • 14. 3. 2005 21:45

  Mikos (neregistrovaný)
  Myslim že mnohem lepší je Gambas... Je už dlouho aktivně vyvíjen a je to celý RAD/IDE, nejen jazyk (takže by to mohl být důvod pro Woknaře, kterým chybí "něco jako MS Visual Basic", aby přešli na Linux ;-)). A hlavně je to opensource :-) Jen navím jak je to s multiplatformostí, ta tam asi moc extra nebude (především je to vyvíjeno pro Linux). Adresa: gambas.sourceforge.net
 • 15. 3. 2005 8:21

  bez přezdívky
  REALBasic IDE je pouze pro Win a Mac. Nechal jsem si poslat demo klic na Win. Pri instalaci modra obrazovka na W2k. Po spusteni Novy -> Desktop aplikace. V Build settings jsem dal vytvorit binarku pro Linux, po sestaveni se vytvorila binarka proti GTK 2.0. Spustil jsem to (Debian Sarge) a segmentation fault. Co se tyce IDE REALBasic, jednim slovem hnus, to i VB 3.0 ho mel lepsi. Takze jsem obnovil sve W2k ze vcerejsi zalohy, abych ten shit ze systemu vykopal.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Pavel Chalupa je redaktorem zpráviček a příležitostným pisatelem článků na Root.cz.