Background aplikácie áno, tray ikony -- určite nie.
Ideálne by bol androidový model - background task, ktorý má špecifický účel a ktorý vie poslať notifikáciu, ale nevie mať UI. Na zobrazenie UI musí komunikovať s inou aplikáciou, ktorá zase nevie byť v pozadí (t.j. zavrieš všetky okná -- na desktope končíš).
Tento model má viacero výhod - spúšťanie je pod kontrolou používateľa, nie aplikácie (t.j. žiadne problémy typu Skype, kde treba bojovať aby sa aplikácia ukončila) a môže použiť štandardné prostriedky na ich manažment (napr. systemd user services). V pamati je menší proces, nie komplet monštrum s UI, dá sa lepšie orientovať na eventy, ušetrí to batériu na notebookoch, apod.
Naproti tomu systray je pozostatok z Windows 95, ktorého je na čase sa zbaviť.
Částečně souhlasím. Nicméně v případě mnoha aplikací by Android-like řešení mohlo být problém. Nehledě na to, že by se to kvůli kompatibilitě s Flatpak/Snap aplikacemi muselo ideálně řešit přes xdg-desktop-portal.
Souhlasím však s tím, že tray ikony jako takové dnes již nejsou třeba a rovněž, že by běh aplikací na pozadí mohl být nějakým rozumným způsobem omezen. Co se background aplikací a jejich problémů v nynějším stock GNOME týče jsem se sám rozepsal zde: https://gitlab.gnome.org/Teams/Design/os-mockups/-/issues/191#note_1609623
Opravdu nepotrebuji aby me vsechny pustene aplikace blokovali taskbar svym nazvem na tlacitku - a ano, vyzaduji perzistentni notifikaci ktera ma "svuj pisecek" kde si muze blikat a barvit a delat co chce, a nebude me vyskakovat obri notifikacni okenko a nedejboze delat ding ding ding ding ding pul hodiny, protoze jsem se na tomto kompu pripojil po dvou dnech. Problem notifikaci je, ze zabiraji misto, kradou focus (chystate se kliknout a kliknete do nove objevene notifikace), pokud jich je vicero tak zabiraji jeste vice mista, v pripade 10 aplikaci to uz nemate sanci pochopit, a co je nejhorsi - zverejnuji veci ktere nechcete... neni nic horsiho nez nekomu neco ukazovat na monitoru a do toho vyskoci nejaka soukroma notifikace, at uz spam, rodice nebo partner.
Desktopove UX slo do haje za posledni desetileti kvuli takovym falesne progresivnim nemehlum, co umi jenom patlat po androidu.
Ve chvíli, kdy někomu něco předvádím, mohu přece notifikace globálně zakázat. A že si na to nevzpomenu? Tak za to nemůže OS, stejně jako nemůže za to když chci před někým otevřít novou záložku prohlížeče, začnu do adresního řádku psát "p..." a naskočí tam seznam naposledy navštívených stránek na p0rnhubu.
A stejně tak není kradení fokusu problém notifikací. Je to problém všech aplikací které mají tendenci nasoukat se násilím do popředí. Co brání notifikací na desktopu fungovat úplně stejně nevtíravě jako na Androidu (prostě nahoře naskočí ikonka, a to je celé -- musím explicitně stáhnout lištu dolů, abych viděl obsah).
to nemeni nic na tom ze stavajici notifikace pokud by nahradili stavajici systray tak by to s UX bylo nekolik kroku zpet... (ostatne stejne jako kdyz nejaky DE zrusi podporu systray, icon na plose atd, zdravime do Brna ;-)
stahnout dolu listu na desktopu? to delas jak? ja to delal naposledy na Amize, ale pod stazenou listou (s obrazovkou) bylo bud prazdno nebo dalsi obrazovka :-)
No ja bych to s temi 10bit moc neprehanel, pokud vim, tak 10bit napr. nvidia umi dlouho, pak je asi 10bit vse ;-)
Ve windows 10bit obecne-generalne nefunguje ;-) - musi jej dodporovat bud samotna aplikace (treba adobe photoshop) a nebo GPU akcelerovane hry a aplikace, casto ve fullscreen.
A plno uzivatelu s tim ma takove problemy, ze to nakonec vypina - a tem co to jede diky vhodne kombinaci HW a SW to pak vypnou taky, nebot kdyz maji ve fotce jemne prechody, v 8 buit to pak maji s moare - ktere tam sice neni, ale na 8bit LCD se to tak jevi - tisk byva taky OK - a bud to rozmazou a pridaji sum, nebo ja na to plugin do GMiC - ktery to vyhladi nejakou mat. fci - tedy presneji a lepe
Nvidia podporuje 10 bpc cca od 2019 na consumer grafikach skrze Studio drivery, a potrebujete k tomu HW generace Pascal a novejsi (uvedeny v 2016):
https://www.anandtech.com/show/14682/nvidia-siggraph-2019-nv-to-enable-30bit-opengl-support-on-geforce-cards
Tak o jake dekade to mluvite?
Pro Win je HDR pouzitelne az od W11, takze si nemyslim ze je Linux jakkoliv pozadu. Ostatne existuje hromada android krabicek, ktere vam 10-bpc pri prehavani videa taky vykouzli, pokud vam jde jen o AV HDR.