Hlavní navigace

Red Hat Enterprise Linux 9.0 byl uvolněn pro zákazníky

19. 5. 2022

Sdílet

RHEL Red Hat Autor: Depositphotos, Red Hat

Red Hat už před několika dny oznámil chystané vydání distribuce RHEL 9.0, čímž zmátl část uživatelů, kteří si mysleli, že je už nová verze venku. Došlo k tomu až teď, tentokrát už opravdu Red Hat oznámil dostupnost RHEL 9.0 pro všechny zákazníky.

Byly aktualizovány vývojářské nástroje, uživatelé tak mohou využít GCC 11, Python 3.9, PHP 8.0, Ruby 3.0 nebo Node.js 16. Vedle toho jsou tu nové verze nástrojů Git 2.31 a Subversion 1.14. Operační systém je poháněn linuxovým jádrem verze 5.14.

Nová verze distribuce také přináší vylepšení okolo frameworku SELinux, novinky v oblasti virtualizace, vylepšenou podporu kontejnerů, kompresi Zstd v balíčcích RPM, lepší výchozí systémové nastavení šifrování a další novinky.

Zrušena byla naopak podpora pro zastaralý hašovací algoritmus SHA-1. Výjimkou je jeho použití pro HMAC-SHA1 a pro výpočet UUID. V těchto konkrétních případech nepředstavuje starý algoritmus žádné bezpečnostní riziko. V balíčku OpenSSH 8.7p1 byl také problematický protokol SCP nahrazen modernějším protokolem SFTP.

Další detaily naleznete v poznámkách k vydání nové verze. Připomeňme, že CentOS Stream 9 je k dispozici od prosince loňského roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.