Hlavní navigace

Řešení soutěže k sedmým narozeninám

27. 1. 2006

Sdílet

V souvislosti se včerejší soutěží dorazilo do redakce celkem 17 odpovědí, z toho 8 bylo správných. Z nich jsme vylosovali (pomocí linuxového random generátoru) tři výherce, kterými jsou: Václav Michálek, Jiří Novák a Ifo Pifo. Gratulujeme!

Jak vypadal správný postup?

Krok jedna – na obrázku byl text zapsaný šifrou, kterou hodně vzdáleně inspiroval hebrejský systém nikkudim – tečky okolo písmen signalizují, jaká samohláska následuje po dané souhlásce.

Krok dvě – výsledný text root neni kulem v plote, tajemstvi skryvaji jeho sestricky a bratricek najdi otce: 1123581321345­589144 napoví­dal, že další indicie budou na ostatních serverech Internet Infa a že by nějak měly souviset s otcem podivné řady čísel, jímž je italský učenec Fibonacci, který se proslavil tzv. Fibonacciho posloupností.

Krok tři – na Lupě, Měšci a DigiZone stačilo najít (ve slovníku) zmínky o Fibonacciho posloupnosti a k nim umístěné řetězce znaků. Složením tří řetězců do jednoho jste získali text Spubechzwvguh­tluh, který už jen stačilo dešifrovat jednoduchým posunem o sedm znaků (jsou to sedmé narozeniny) a získat slogan pro připravované tričko: Linux vás poznamená.

Zmíněné nové tričko najdete na jaře v našem butiku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky