Hlavní navigace

Root.cz

Vše, co se týká Roota - novinky, akce.

Icinga: monitorovací systém běžící v clusteru (školení)

Monitorovací systém vám umožní dozvědět se o problémech ve vaší síti ještě dříve, než se projeví. Místo „hašení problémů“ jim tak můžete předcházet. Icinga pak je de-facto standardem mezi monitorovacími systémy, pokud ji chcete zkrotit a nechat…

Dnes 12:37

Školení Docker a Gitlab CI za výhodnější cenu

V rámci našeho prázdninového kola odborných školení jsme pro vás připravili zajímavý balíček: při zakoupení dvoudenního balíčku Docker (Workshop základů práce s Dockerem a Pokročilá práce s Dockerem) v termínech 13. a 20. srpna získáte školení…

7. 8. 2018 8:34

Root má zapnutou podporu HSTS

Root už nějakou dobu běží výhradně na HTTPS, nyní se přidává další vylepšení: HTTP Strict Transport Security (HSTS). Přidaná hlavička předává prohlížeči informaci o tom, že po nastavenou dobu (v našem případě dva roky) má přicházet rovnou na HTTPS…

Dnes má svátek Rút

Rok utekl jako voda a je tu opět 14. března, kdy má svátek Rút. Jméno je to původně hebrejské a odvozené od slova reúth, které znamená „přátelství“. V roce 2016 bylo v Česku nositelek tohoto jména jen 104 a každoročně dostane toto krásné jméno…

Vyhlášení vítěze soutěže o router Cisco

Na začátku února jsme ve spolupráci se společností Alef vyhlásili soutěž o router Cisco ISR1100 C1116–4PLTEEAWE, který je připraven pro nasazení v intuitivních sítích. Zúčastnilo se 920 hlasujících a pomocí Random.org jsme vylosovali jednoho…

Workshop základů a pokročilé práce s Dockerem

Docker je nástroj na práci s linuxovými kontejnery, které nám umožňují velmi jednoduše pracovat s mnoha různými oddělenými prostředími na jednom hostu. Docker také zjednodušuje testování a nasazování aplikací. Láká vás Docker, ale nevíte, jak…

Únorová školení za akční ceny

Pokud máte v plánu se i v únoru vzdělávat, máme pro vás dobrou zprávu: všechna únorová školení jsou do 2. února za akční ceny. To zahrnuje Správu linuxového serveru, Dohledové systémy, Základy Pythonu 3, Ansible (pokročilé techniky), Webový server…

Hledáme nového tvůrce komiksu

Po třech letech se rozhodla odejít naše autorka komiksů, která se s vámi v sobotu rozloučila. Hledáme proto někoho šikovného, kdo by chtěl v mnohaleté tradici pokračovat. Pište na redakce (at) root.

Prolomení WPA2, příběh domény .SK, konec Unity a Intel ME, to byl rok 2017

Prolamování bezdrátových šifrovacích protokolů, umírající globální internet, nebezpečná rozšíření v prohlížečích, objev systému MINIX v procesorech Intel, vydání Firefoxu 57 a konec projektu Unity.

29. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Druhé setkání redakce s podporovateli

Minulý týden proběhlo v Pivovarském domě v Ječné ulici v Praze druhé setkání redakce, autorů a podporovatelů. Povídalo se o Linuxu, těžbě kryptoměn i kvalitě kávového piva. Chcete se zúčastnit příští rok, staňte se našimi podporovateli. Děkujeme, že nás podporujete.

Hledáme redakční posilu, staňte se redaktorem Root.cz

Hledáme do redakce nového kolegu, který by s námi psal články, připravoval zprávičky a pomáhal s běžnou redakční agendou. Potřebujeme spolehlivého nadšeného linuxáka s citem pro jazyk, znalostí angličtiny a schopného se orientovat v IT prostředí…

Internet Info hledá vývojáře a kodéra, podílejte se na vývoji Rootu

Právě teď hledáme vývojáře a front-end kodéra, kteří se budou podílet na vývoji webů vydavatelství Internet Info jako jsou Slunečnice.cz, Lupa.cz, Root.cz, Měšec.cz, Podnikatel.cz či akcí jako Křišťálová Lupa nebo Czech Internet Forum. Vývojář musí…

Dvoudenní balíčky školení: Ansible a Oracle + zálohování

Na květen jsme pro vás připravili ještě zajímavé akční balíčky na kombinaci dvou školení za sebou. Pokud si balíček objednáte včas, dostanete na něj extra cenu: Administrace Oracle databáze + Zálohování a obnova pomocí RMAN, Flashback a Datová…

24. 5. 2017 22:44

Školení: základy práce s MongoDB

MongoDB je databáze vhodná pro ukládání velkého množství nestrukturovaných dat. Umožňuje efektivní a jednoduché škálování a to společně s jednoduchým dotazováním ji činí v daných ohledech silným konkurentem relačních databází. Pokud se chcete…

17. 5. 2017 8:33

Rok s příspěvky od čtenářů: 131 podporovatelů používá hlavně platební kartu

Před rokem jsme pro své čtenáře spustili možnost dobrovolných příspěvků pro redakci, které nám pomáhají financovat provoz. Jak se náš donační systém po roce má a kolik lidí přispělo?

Doba čtení: 2 minuty

2016: Galileo letí do světa, zákony omezují svobodu internetu

Poslední díl našeho dlouhého seriálu shrne rok loňský, tedy události nedávné. Android a iOS definitivně ovládly trh mobilních zařízení, byl spuštěn navigační systém Galileo a Netflix rozšířil nabídku.

Doba čtení: 4 minuty

2015: rozšiřuje se HTTPS, z Googlu se stává Alphabet

V roce 2015 vychází Windows 10 s možností bezplatného povýšení, Hewlett-Packard se dělí na dvě společnosti, vychází Linux 4.0, Tesla uvádí svého autopilota a v USA probíhá boj o síťovou neutralitu.

28. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

2014: vážné bezpečnostní chyby a konec TrueCryptu

Rok 2014 byl označován rokem hrozivých bezpečnostních chyb, objevila se známá jména jako Heartbleed, Shellshock, POODLE nebo rom-0. Skončil také například vývoj Adobe Readeru pro Linux nebo TrueCryptu.

Doba čtení: 3 minuty

2013: Snowden odhalil NSA, Bitcoin se utrhl ze řetězu

Android má nové konkurenty ve Firefox OS, Sailfish OS a Ubuntu Touch, lidé se začínají dozvídat o dark netu, Valve uvádí první herní Linux a Ubuntu vychází ve variantě speciálně pro Čínu.

21. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

2012: Steam je pro Linux, Raspberry Pi jde do prodeje

V roce 2012 bastlířským světem otřásl příchod Raspberry Pi, linuxáky zase potěšil Steam a české uživatele vznik nové pražské konference LinuxDays. CZ.NIC zaregistroval miliontou doménu a NIX.CZ nabídl 100GE.

16. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

2011: končí Mandriva, přichází GNOME 3 a Unity

Linuxové jádro se začíná číslovat od trojky, Google uvádí Android pro tablety, ChromeOS a vlastní sociální síť, projekt Humble Bundle nabírá na obrátkách a Nokia uzavírá sňatek z rozumu s Microsoftem.

Doba čtení: 5 minut

Přijďte k nám na jarní školení za zajímavé ceny

Jaro je tu a s ním i další várka školení, která pro vás pořádá Root.cz. Na přelom března a dubna jsme pro vás připravili speciální ceny některých témat a už je čas se zaregistrovat. Můžete se zúčastnit kurzů: Pokročilá práce s Dockerem –…

13. 3. 2017 13:56

2010: vzniká OwnCloud a OpenStack, odštěpuje se LibreOffice

V roce 2010 jsme se dočkali nových projektu OwnCloud a OpenStack, Google uvolnil první verzi Chrome pro Linux, Apple zase představil iPad jako etalon nového typu tabletu a LibreOffice se odštěpil od Oracle.

Doba čtení: 4 minuty

2009: Oracle pohlcuje firmu Sun, Microsoft přispívá do Linuxu

Rok 2009 kromě velkých obchodních transakcí přinesl Datové schránky pro komunikaci s úřady, mnohem povedenější Windows 7 a také crowdfundingový portál Kickstarter. A navíc vznikla jedna herní legenda: Minecraft.

Doba čtení: 4 minuty

2008: první telefon s Androidem, Bitcoin představen světu

V roce 2008 byl poprvé v mailing listu navržen princip kryptoměny Bitcoin, dočkali jsme se prvního komerčně dostupného telefonu s Androidem a příliš brzy bylo vydáno KDE 4 plné chyb.

Doba čtení: 4 minuty

2007: vzniká Linux Foundation, Asus uvádí první netbook

Apple uvádí iPhone, Amazon zase Kindle a Microsoft přichází se špatně optimalizovaným systémem Windows Vista. GNU GPL se nově kamarádí s licencí Apache a Debian poprvé vychází pro 64bitové procesory.

Doba čtení: 4 minuty

2006: Amazon spouští cloud, Twitter otevírá svou síť

V roce 2006 byla spuštěna iniciativa One Laptop Per Child, vznikla sociální síť Twitter, Amazon spustil svůj cloud a Julian Assange otevřel WikiLeaks. Zásadní změny přišly také do domény .CZ.

Doba čtení: 4 minuty

2005: Root.cz úplně v novém, vznikají Git a openSUSE

Root.cz mění web a šéfredaktora, začínají distribuce openSUSE a Mandriva, Linus Torvalds pro Linux vyvíjí verzovací systém Git, Apple přechází na procesory Intel a Google činí důležité kroky do budoucna.

Doba čtení: 4 minuty

2004: vzniká Ubuntu a CentOS, IBM prodává PC divizi

V roce 2004 se objevila nová distribuce jménem Ubuntu, rozpadl se projekt XFree86, vznikl Facebook, byl založen CentOS, svou obrovskou kapacitu nabídl GMail a IBM se zbavilo výroby PC.

Doba čtení: 4 minuty

2003: vznikají Fedora a Android, copyrightový troll SCO začíná řádit

Rok 2003 nám přinesl komunitní distribuci Fedora, formát videa H.264, herní platformu Steam nebo komunikátor Skype. Linuxovou komunitu ale trápila společnost SCO, ze které se vyklubal velký copyrightový troll.

Doba čtení: 5 minut