Hlavní navigace

Richardu Stallmanovi v zásadě nevadí, že NSA používá GNU/Linux

13. 7. 2015

Sdílet

Jedna z informací, kterou Edward Snowden odhalil, se týkala systému XKeyscore, jež NSA používala ke globálnímu sledování uživatelů internetu. Systém je schopný vyhledávat informace o milionech uživatelů po celém světě napříč mnoha různými databázemi včetně emailů, chatů či historie navštívených stránek.

Nedávno byla odhalena další informace o tomto systému. Podle ní NSA provozuje program XKeyscore na free a open source software. Konkrétně běží na operačním systému Red Hat a používá Apache s MySQL. Zatímco tato informace vyvolala smíšené reakce v komunitě okolo open source software, Richard Stallman, zakladatel hnutí GNU a vůdčí osobnost světa svobodného softwaru, v tom v zásadě žádný problém nevidí. Na ITworld k tomu uvedl "Program nesmí omezovat uživatele v činnosti, jakou s ním provádějí " – a zřejmě to zahrnuje i NSA.

(Zdroj: ITworld)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.