Hlavní navigace

Rusko má vlastní certifikační autoritu, reaguje tak na sankce

11. 3. 2022

Sdílet

šifrování, bezpečnost, síť, připojení, LAN kabel, zámek, heslo - Autor: © Brian Jackson - Fotolia.com

Rusko si postavilo vlastní certifikační autoritu, čímž chce vyřešit problémy s dostupností moderních webů po HTTPS. Tamní servery totiž mají kvůli sankcím problém obnovit certifikáty u běžných veřejných certifikačních autorit, protože není možné jim často zaplatit za jejich služby. Po vypršení certifikátu se pak uživatelé setkají s celoobrazovkovým varováním a v případě nasazení HSTS se nemohou na web dostat vůbec.

Úřady tedy problém vyřešily tak, že byla vytvořena nezávislá místní autorita, která je schopna certifikáty vystavovat uvnitř sítě s omezeným přístupem k internetu. Takto vystavené certifikáty samozřejmě nejsou platné v běžných nástrojích a prohlížečích, ale uznávají je místní prohlížeče jako ten od firmy Yandex nebo Atom. Uživatelé jsou vyzýváni, aby je nasadili místo Chrome, Firefoxu, Edge a dalších.

V tuto chvíli už nové certifikáty používají například ruské banky jako Sberbank, VTB a Ruská centrální banka. Médii koluje seznam 198 domén, které byly vyzvány, aby přešly na novou certifikační autoritu. Zatím prý ale není tato změna povinná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.