Hlavní navigace

Samočinný elektromobil od Googlu začal jezdit po cestách

26. 6. 2015

Sdílet

Společnost Google od tohoto týdne již testuje své samočinné elektromobily i na veřejných komunikacích. Na testy použila upravený SUV Lexus RX450h. Ten byl vyvinut jako elektromobil optimalizovaný na samočinnou jízdu bez volantu, plynového pedálu a brzdy. Kvůli požadavkům kalifornské legislativy však musel Google pro testy na veřejných cestách tyto ovládací prvky dodělat. Kromě těchto prvků, které jsou odnímatelné, museli také omezit maximální rychlost elektromobilu na 25 mph (40 km/h).

Testy by měly odpovědět na otázku, do jaké míry jsou tyto elektromobily použitelné v reálném prostředí. Minulý rok Google přiznal výrazné limity této technologie. Zde bylo řečeno, že tato samočinná auta mohou zatím jezdit jen po velmi dobře zmapovaných cestách a nezvládají jízdu ve sněhu. Dále nemají mechanismus pro rozpoznání semaforů a signálů policejních příslušníků. Pokud by se tato auta měla využít v ČR a dalších zemích, musela by se navíc naučit detekovat výmoly.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Michal Strnad pracuje ve sdružení CESNET, provozující národní síť vědy a výzkumu, Akademii věd České republiky a jako redaktor na serveru Root.cz. Kromě počítačů rád běhá, kuchtí a čte vše, co se mu dostane pod ruku.