Hlavní navigace

Samsung a LG letos uvedou 8k TV s podporou AV1

7. 1. 2020

Sdílet

AV1 logo televize

Nový vlajkový model Q950TS značky Samsung nabízí 8k rozlišení, nulové rámečky kolem displeje a hlavně podporu dekódování AV1 videa včetně 8k (7680×4320). TV používá QLED panel s local dimming celoplošným podsvícením pod displejem. Díky tomu šetří prostor kolem displeje a 3 ze 4 rámečků mají nulovou tloušťku, čtvrtý slouží hlavně jako nosič firemního loga. Do budoucna důležitější věcí ale jistě je podpora dekódování AV1 videa včetně 8k rozlišení, HDR10+ a použití na YouTube.

Stejně tak rival LG u svých 8k TV pro letošní rok uvádí podporu formátu AV1 a filmoví fanoušci dále ocení třeba Filmmaker Mode (kdy TV nijak nezasahuje do nastavení parametrů obrazu) či podporu FreeSync/G-SYNC.

Potvrzuje se tedy, že rok 2020 bude rokem příchodu AV1 mezi širou veřejnost. Pokud podporu ohlašují velcí výrobci TV a MediaTek (jakožto levný OEM dodavatel SoC pro smartphony) též, minimálně z hlediska podpory hw dekódování se tento rok AV1 rozjede.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 1. 2020 13:06

    K>

    Já tam teda ty rámečky vidím. Uznávám, že jsou ty rámečky velmi tenké, ale rozhodně nejsou nulové. Bylo by fajn, kdyby novináři automaticky nepřebírali reklamštinu výrobců, ale použili vlastní mozek. Jak se bude za rok říkat rámečkům, které budou ještě tenčí než u těchto televizí? Se zápornou tloušťkou?