Hlavní navigace

Samsung bude mít vlastní mobilní platformu

19. 11. 2009

Sdílet

Zatímco si výrobci mobilních telefonů začínají všímat, že ten Android nemusí být tak špatný a začínají ho dávat do svých zařízení, Samsung na to jde z opačného konce a v prosinci by měl vypustit vlastní otevřený operační systém, zaměřený na mobilní telefony. Samsung má na trhu mobilních telefonů relativně velký podíl, což dává jeho operačnímu systému mnohem větší výhodu než Androidu, u kterého bylo rozšíření ze začátku nejisté. I přes zprávy o nových modelech s Androidem, počet telefonů, které s ním jsou u nás oficiálně prodávány, napočítáme na jedné ruce. 

Název nové platformy je Bada a veškeré informace, které by vás mohli zajímat, najdete na bada.com. Bada je podle Samsungu přímá konkurence pro operační systém Maemo. Z řad Samsungu by mohl v příštích letech vytlačit modely se Symbianem a Windows Mobile. První telefony s ním můžeme očekávat v první polovině příštího roku.

Bada bude založený na Linuxu. Do mobilních vod se tak Linux dostává víc a víc. Pokud si za rok půjdete koupit mobilní telefon pod stromeček, nemusel by být již problém vybrat si z linuxových operačních systémů Android, Bada, webOS a Maemo. Možná se dočkáme i doby, kdy si budeme moci koupit HW a vyměnit na něm operační systém bez problémů stejně jako to dnes děláme na běžném PC.

Operační systém Bada bude mít pravděpodobně hodně společného s méně známým linuxovým prostředím Enlightenment. Jeho vývojáři jsou totiž nyní financováni Samsungem, aby upravili Enlig­htenment pro běh na jeho zařízeních. To umožní na Bada spustit software napsaný pomocí knihoven tohoto prostředí a také zpřístupní množství již napsaných aplikací.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.