Hlavní navigace

Enlightenment 0.17: svůdná kráska

3. 4. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud se v Linuxu již nějakou tu dobu pohybujete, prostředí Enlightenment jistě znáte. Nicméně od vydání poslední stabilní verze se toho hodně změnilo. Zajímá vás, jak toto prostředí bude vypadat? Co všechno se změnilo okolo projektu? Nebo dokonce uvažujete, že byste jej začali používat, a nevíte kde začít?

Enco?

Enlightenment. Zatímco „starý” Enlightenment 0.16 je spíše jen „pouhý” okenní manager, nově vznikající Enlightenment 0.17 je již plnohodnotné desktopové prostředí, které se snaží vyplnit mezeru mezi drobnými WM, jako je například OpenBox nebo PekWM, a velkými desktopovými prostředími, jako je zase třeba KDE či Gnome. Tento projekt si činí ambice především na vytvoření graficky působivého GUI. Pohrdlivě se odklání od obou majoritních linuxových grafických knihoven s tím, že jsou až příliš nedokonalé, a staví knihovny vlastní. Vznikají Enlightenment Foundation Libraries, které slouží jako základ právě pro zmiňovaný Enlightenment 0.17. Pravdou je, že líbivá grafika se Enlightenmentu skutečně povedla, nicméně to není vše. Ambice Enlightenmentu jsou totiž ještě mnohem větší – nečiní si nárok „pouze” na nádhernou grafiku, nýbrž i na rychlost, nenáročnost a konfigurovatelnost. To si ostatně můžete přečíst v rozhovoru s Carsten „Rasterman” Haitzlerem, zakladatelem projektu.

Co ale skutečně umí?

Do doby, kdy přišel před rokem Novell s XGL a Compizem a začala éra nejrozličnějších grafických efektů, byly možnosti Enlightenmentu zcela nevídané. Nicméně ani dnes, i přes to, že Beryla má nainstalovaný kdejaký „Franta od vedle”, nejsou efekty používané v Enlightenmentu zcela běžné. Kupříkladu pohybující se oblaka, vlnky moře či třpyt hvězd uprostřed okna coby jeho součást jinde neuděláte. V Enlightenmen­tu ano.

Asi mi dáte za pravdu, že je působivější mít rozbouřené moře na vlastní ploše než jako součást nějakého okna. Ani to však není v Enlightenmentu problém. Protože Enlightenment neponechává nic náhodě, plochu si – stejně jako třeba – Gnome tvoří „samo”. Má to své klady i zápory, každopádně nebýt toho, vlnící se moře bychom v něm mít nemohli.

Co se konfigurace týče, jeho autor o Enlightenmentu prohlašuje, že je extrémně konfigurovatelný. To je sice pravda, bohužel jeho konfigurace má i svou stinnou stránku – klasické unixové textové konfigurační soubory zde nehledejte. Autor se rozhodl jít cestou konfigurace binární, takže bohužel svém Vimy můžete klidně nechat vypnuté, zde vám nepomohou.

e17_I
e17_III

Úžasnou věcí na Enlightenmentu jsou rozšíření. Chcete mít na ploše teploměr, ukazatel stavu baterie či CPU? Nebo třeba hodiny? Není problém. Zatím jich sice neexistuje moc, ale zato jsou graficky opravdu povedené. Osobně je považuji za mnohem povedenější než Superkarambu s Gdesklets dohromady.

Protože nový Enlightenment má být skutečné desktopové prostředí, vznikají pro něj i desktopové programy. A to i navzdory tomu, že grafické knihovny Enlightenmentu jsou stále v intenzivním vývoji. Každopádně až uslyšíte názvy jako Entice, Entrance, Evidence, Erss nebo Eplayer, vězte, že pocházejí právě z Enlightenmentu.

Nádherné efekty však nejsou pouze hračkou pro kutily, mají i praktický význam. Například nabízejí spoustu možností pro manipulaci s virtuálními plochami, na kterých si mimochodem toto prostředí hodně zakládá. Virtuální plochy je možné přidávat jak ve směru horizontálním, tak také vertikálním, čímž může vznikat bohatá šachovnice složená z virtuálních ploch. Osobně se mi tento přístup velmi zamlouvá, považuji orientaci v plochách uspořádaných aspoň do dvou řad za snadnější a rychlejší.

Cloud23

Tipy k testování

Pokud se rozhodnete toto luxusní desktopové prostředí vyzkoušet, mohu vřele doporučit live CD Elive. To je založeno na Debianu a za desktop využívá právě Enlightenment. Je v něm k dispozici jak stabilní verze 0.16, tak Enlightenment 0.17 a je opravdu parádní.

Závěr

Enlightenment je mimořádně zajímavý projekt. Ačkoliv variabilita desktopových prostředí v Linuxu je nesmírná, Enlightenmentu se podařilo i v této slušně široké škále vyniknout a zaujmout místo na poli slávy. Protože je navíc – přestože se jedná o vývojovou verzi – dosti stabilní, určitě bych se nebál jej na desktopu používat. Rozhodně až jednou přijde stabilní vydání, věřím, že si své místo na desktopech určitě najde.

Odkazy

Autor článku

Jakub Šťastný byl v letech 2007 až 2008 redaktorem serveru Root.cz. Mezi jeho zájmy patří Linux, programování a typografický systém TeX.