Hlavní navigace

Vlákno názorů ke zprávičce Síť bitcoin čelí neznámému útoku DoS od Ondřej Surý - Podle kurzových grafů se nezdá, že by to...

 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 8. 7. 2015 16:52

  Ondřej Surý

  Podle kurzových grafů se nezdá, že by to nějak pohlo s kurzem (zatím), tak přemýšlím, jaké může mít útočník cíle, napadají mě dva:

  1. porovnávání e-pindíků (což je nepravděpodobnější)

  2. vydělávání na transakčních poplatcích[a] - záleží na tom, kolik bude skutečných transakcí, a jakou část peněz na tom aktuálně těžaři vydělávají - pokud transakční poplatek dlouhodobě poskočí o řád až dva, tak to může znamenat po konkrétního těžaře rozdíl v příjmech, který buď může přisypat nějaké ty korunky do kasičky, nebo naopak udělat ze špatné investice dobrou.

  a) nedělejme si iluzi, že lidi, kteří investovali obrovské peníze do hardware na těžbu BTC to dělají pro blaho lidstva...

 • 8. 7. 2015 17:00

  Ondřej Novák

  Bod 2. je nesmysl.

  Vyžadovalo by to, aby všichni těžaři začali spamovat. Takový útok je docela drahý na realizaci a znamená to defacto rozhodit peníze náhodně mezi těžaře. Nedá se to cílit na sebe. Nejsem si jist, jestli by jeden pool tímto způsobem vydělal dost, aby se útok zaplatil.

  Pokud by se těžaři dohodli, nemuseli by to dělat tímto způsobem. Prostě by si nastavili hranici za jakou začnou transakce potvrzovat.

  Navíc celá spekulace padá na tom, že dost velká část bitcoinů končí na adresách, od kterých mají klíče všichni, doslova. Třeba brainwallet "cat" nebo brainwallet "password". Dostat tyto bitcoiny mohou opět náhodně těžaři, protože normálnímu uživateli se taková transakce asi nerelayne.

 • 8. 7. 2015 17:47

  Sten (neregistrovaný) ---.parawide.eu

  Vyžadovalo by to, aby všichni těžaři začali spamovat. Takový útok je docela drahý na realizaci a znamená to defacto rozhodit peníze náhodně mezi těžaře. Nedá se to cílit na sebe. Nejsem si jist, jestli by jeden pool tímto způsobem vydělal dost, aby se útok zaplatil.

  Nemuselo. Vyžaduje to, abyste měl alespoň takový podíl, že poplatky za vaše transakce se nejméně vám vrátí na poplatcích transakcí, které zpracováváte. Vzhledem k tomu, jak velké jsou jednotlivé bloky, tak k tomu nepotřebujete příliš velký podíl na celé síti.

 • 8. 7. 2015 18:52

  Ondřej Surý

  Nedávno tady taky proběhla zprávička o tom, že čínští těžaři by chtěli mít více možností, kam směřovat BTC (nebo něco v tom smyslu, zas tolik to nesleduju). Může to taky být prostá demonstrace síly spojená s tím, že si trochu vydělají.

  Pokud by veřejně deklarovali, že budou potrvzovat až od nějaké výše, tak by to mohlo mít i jiné konsekvence. Pokud by to bylo takhle skrytě (a stačí to, co píše Sten), tak to může být pěkný bonus... Ale podotýkám, že si opravdu nemyslím, že současní těžaři, kteří do HW investovali $$$, jsou good boys. Čímž vůbec nehodnotím měnu jako takovou, ale nákup těžebního HW jako legalizace výnosů z trestné činnosti mi to přijde jako docela slušná věc :).

 • 31. 7. 2015 15:16

  lt (neregistrovaný) 85.248.64.---

  3. niekto nasiel chybu, ktora sa prejavi az pri masivnej vlne .. a vie ju vyuzit