Hlavní navigace

Školení: naučte se základy Pythonu 3

29. 8. 2016

Sdílet

Přijďte se naučit jazyk, kde se můžete soustředit na problém – jednoduchý, flexibilní, přesto mocný. Ne nadarmo se o Pythonu říká, že je to spustitelný pseudokód. Pokud vás Python zajímá, přijďte na náš kurz Základy Pythonu 3.

Budeme si povídat o ekosystému a správném použití Pythonu, standardech pro psaní kódu, přejdeme od běžné syntaxe k pokročilé, dotkneme se objektově orientovaného programování a nakonec se podíváme na nejužitečnější moduly ze standardní i nestandardní knihovny.

Školení vede Tomáš Bedřich, proběhne 30. září v našem školicím středisku a do konce prázdnin za něj zaplatíte jen 3000 Kč. Přihlaste se co nejdříve, ať se vyhnete poprázdninovému stresu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 29. 8. 2016 13:52

    Libor Šedivý

    Kdysi jsem si pár věcí napsal ve 2. verzi, ale jak šel čas, přirostly mi k srdci webové aplikace. A jak to u studentíků bývá, šel jsem cestou nejmenšího odporu, tedy PHP v kombinaci s MySQL. Dodnes si myslím, že je to velmi použitelný ekosystém a na webu lze najít hordu méně či více kvalitních návodů. Znám hodně lidí, kteří PHP nenávidí, ale když se používá rozumně, proč ne. Další věc - dostupnost PHP a Pythonu na serveru, Python máte až v dražších verzí. Když jsem začínal, byl hodně drahý, dnes už není takový problém si u jedné firmy rozběhnout VPS a tam Python nahodit, o to nejde. Každopádně Python je pěkný jazyk, ale školení zatím asi nebudu potřebovat, kde spolupracuji či vyvíjím, všude běží PHP, snad časem. ;)

  • 30. 8. 2016 8:49

    jaromrax

    Zajímavá zkušenost,
    ano, já patřím mezi ty, kdo přičichli k PHP a zase ryche utekli.

    S pythonem vlasntě začínám, zajímala by mě jedna věc - dostupnost pythonu - ta cena a dostupnost, to je dáno nabídkou v hostingu? Normálně je to snad pod gpl, ne?

  • 30. 8. 2016 10:12

    Karel (neregistrovaný)

    Řeč je opravdu jen o tom hostingu. Pokud máte vlastní server, nebo si pronajmete VPS apod., tak je Python zadarmo stejně jako PHP, Ruby apod.

    Pokud si ale pronajmete jen "webový server" (web hosting), tak máte k dispozici jen to, co vám tam nainstaluje dodavatel. Zatímco věci jako MySQL a PHP jsou dnes prakticky všude, tak u věcí jako PostgreSQL, Ruby nebo Python už musí člověk trochu hledat. A někteří dodavatelé to sice nabízí, ale za příplatek, nebo v poněkud starší verzi.

  • 30. 8. 2016 10:15

    Libor Šedivý

    No, úplně ty nejběžnější hostingy mají buď PHP či ASP, dnes je nabídka samozřejmě širší než tehdy. Pokud vím, tak buď musíte mít hosting, který Python podporuje (pozor na verzi), nebo si to rozjet na vlastním serveru/VPS atd. Dnes sehnat VPS kolem 200 za měsíc asi není větší problém. Já jsem u Profituxu a ty nabízejí buď hosting s PHP a MySQL či VPS, ale opět s PHP. Jenže se mi o hodně věcí postarají a jsem s nimi plně spokojen. Takže aktuálně nemám touhu přecházet na jiné technologie.

    Pokud bych ale vyvíjel desktop aplikaci (což mi dnes přijde jako přežitek v době html5 a serverových jazyků s podporou lokální práce), asi bych opět sáhl po Pythonu s nějakými multiplatformními knihovnami.

    Ještě dotaz - proč jste od PHP utekl? Mě se líbí ta obří komunita kolem něj, najdu řešení prakticky na vše, když se dostanu do úzkých, také mi přijde, že je to ideální jazyk pro webový backend. Já úplně nesnáším věci typu Zend a jiné PHP frameworky či nedejbože Ruby. Zkusil jsem si v tom pracovat, je hodně starostí s instalací a prostě ta filozofie mi absolutně nesedne. Proč mám mít 50 souborů, abych si udělal pitomou stránku s formulářem a odesíláním do databáze? :-D Mě stačí jeden soubor s napojením na CSS v apachi a pohoda. Jo, na větší projekty jo, ale zas je většinou problém s rychlostí - s čím jsem se setkal, to bylo děsivě pomalé, můj formulář v proklínaném PHP se odešle mrknutím oka, v zendu 15 sec přemýšlí! (nepsal jsem ho já, ale i tak, je to děs). Já vždy dbám na to, aby byl kód rychlý a efektivní, byť za cenu rychlosti vývoje. Rád se se vším ručně piplám, má to smysl. Nesnáším programování na rychlost, spousty věcí se zprasí a pak to má dalekosáhlé důsledky a finanční ztráty. Ověřeno praxí u velkých firem. Někdy si říkám, že některé manažery by měli bez pardonu vyhodit za jejich rozhodnutí, které pak firmu stojí obří peníze.

  • 31. 8. 2016 9:55

    jaromrax

    Dekuji za odpoved. Jsem specificky pripad, nedelam zakazky, ale resim (vlastni) problemy. Ja utekl, protoze jsem delal hlavne lokalni veci a jeden/dva weby byla jen bokovka. Chapal jsem, ze pouziti prohlizece vyresi interface a clovek se obejde bez Tk/Tcl nebo Qt, ale znamenalo to instalaci a spravu Apache atd. coz znamena omezeni portability. Kterou jsem si predstavoval tak, ze zkopiruju perl skript a bezi to i na telefonu (tehdy jeste 'existovala' Nokia).

    Az ted zjistuju, ze lehce muzu pouzit perl ... use HTTP::Daemon; ... a bezet (nejen) lokalni web na libovolnem portu, dokonce jeste neco jedu v bashi (nasel jsem hezky jednoduchy http server o neco drive). Portabilita dokonala. A uplne nejpozdeji jsem nasel jupyter, takze proto se znova zacinam zajimat o python. Tam clovek musi natlacit anakondu a jeste nemam tolik zkusenosti...