Hlavní navigace

Slovenský stát neporušil zákon tím, že nutil použití Windows a MSIE

15. 1. 2013

Sdílet

Slovenský antimonopolní úřad rozhodl o stížnosti na Finanční ředitelství SR podané sdružením EISi, která se týkala nucení uživatelů podávat souhrnný výkaz o DPH výhradně elektronickou formou s pomocí Windows a Internet Exploreru. Podle antimonopolního úřadu stát nepochybil a neporušil svým jednáním zákon.

Povinnost podávat přehledy elektronicky byla zavedena v lednu 2010 a až do ledna 2012 existovaly pro podání dvě aplikace eTax a eDane, které obě vyžadují Windows a Internet Explorer. Kauzu rozproudila společnost Eura Slovakia, která používá na svých počítačích Linux a byla proto nucena podat výkazy písemně. Za to jí byla udělena pokuta ve výši 5636 eur.

Nyní bylo rozhodnuto, že nedošlo k porušení zákona tím, že uživatelé byli nucení používat Windows. Ve zdůvodnění se píše, že se problém týká jen 10 % ze 44 tisíc subjektů povinných podávat takto výkaz DPH a jde tedy jen o zlomek celého trhu. Vynucování tak podle antimonopolního úřadu nemá vliv na hospodářkou soutěž a není tedy protizákonné.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.