Hlavní navigace

Steam má licenci, která komplikuje tvorbu balíčků pro distribuce

16. 11. 2012

Sdílet

Steam pro Linux beta je venku asi týden a zajímá celý linuxový svět. Společnost Valve se z pochopitelných důvodů v první fázi zaměřila na distribuci Ubuntu, jak bylo také od začátku avizováno. Uživatelé ale velmi rychle zjistili, že software funguje i v dalších distribucích a začala tvorba neoficiálních balíčků vzniklých přebalením těch původních. Jednou z prvních distribucí, která balíček dodala uživatelům, byl Arch Linux. Objevily se ale pochybnosti o tom, zda je licenčně v pořádku takový balíček distribuovat.

Je nešťastné, že se podobné balíčky dostávají do repozitářů bez širší diskuse. V tomto případě si dělám starosti s licencí. Modifikujeme a redistribuujeme Steam, což je pravděpodobně zakázáno v odstavci 1.B jeho licence. Takže pokud se nemýlím a nemáme výslovné povolení od Valve, odstraňte prosím balíček z repozitářů co nejdříve, píše Pierre Schmitz v mailing listu Archu.

Zmiňovaný odstavec v licenci zní takto: You may not, in whole or in part: copy, hotocopy, reproduce, translate, reverse engineer (with the exception of specific circumstances where such act is permitted by law), derive source code, modify, disassemble, decompile, or create derivative works based on the Program.

Tvůrce balíčků se hájí tím, že se vývojářů Valve ptal a odpověděli mu, že je to podle nich v pořádku. To prý ale nestačí a nejedná se o explicitní svolení od držitelů práv. Balíček byl proto prozatím odstraněn z repozitářů Arch Linuxu.

Mohlo by to vypadat tak, že Valve omezuje svou licencí schválně linuxové uživatele a protežuje Ubuntu. Musíme si ale uvědomit, že jde o stejnou licenci, kterou firma používá i na jiných platformách, zřejmě je tedy jen problém v tom, že licence nepočítá s potřebou přebalování souborů pro jiné distribuce. Můžeme předpokládat, že jakmile skončí u Steamu beta fáze, tento problém bude vyřešen.

(Zdroj: Phoronix)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?