Hlavní navigace

Studenti zfalšovali GPS signál a unesli jachtu za 80 milionů dolarů

30. 7. 2013

Sdílet

Studenti z University of Texas úspěšně sestavili a použili zařízení pro matení GPS přijímačů a podařilo se jim odklonit velkou jachtu za 80 milionů dolarů a odvést ji tam, kam sami potřebovali. Dokázali tím ohromnou zranitelnost GPS signálu, který není nijak chráněný proti falšování.

Celý experiment samozřejmě proběhl se svolením majitele jachty. Loď se na volném moři orientuje jen podle signálu GPS a posádka tak vůbec netušila, že byla na dálku donucena ke změně kurzu. Zařízení totiž svým výkonem překonalo relativně slabý signál GPS a přijímači v jachtě posílalo falešné údaje používané k určení polohy. Posádka se tedy domnívala, že pluje mimo kurz a upravila směr podle informací z GPS.

Generování falešného GPS signálu zatím není příliš rozšířená věc, ale můžeme počítat s tím, že podobných pokusů bude přibývat. Na signálu je totiž závislá řada dopravních prostředků či zařízení. Kromě předvedeného únosu lodi technologicky pokročilými piráty je možné například zmást důležité servery, které z GPS berou časové údaje. Prostou rušičku GPS signálu můžete pořídit za padesát dolarů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?