Hlavní navigace

Textový editor gedit hledá nového správce

28. 7. 2017

Sdílet

Textový editor gedit už měl nějakou dobu problém s údržbou, až byl nakonec nedávno označen za neudržovaný. A to je docela problém, jelikož jde o základní textový editor prostředí GNOME a mnoha distribucí zároveň. Nejde přitom jen o běžnou správu, software by potřeboval také větší úpravy, např. by bylo vhodné vyčlenit jádro do samostatné knihovny.

GNOME proto pro gedit hledá nového správce. Měl by se vyznat nejen v jazyku C, ve kterém je napsána většina programu, ale také Vale a Pythonu, ve kterým jsou napsány hlavně pluginy.Jelikož už je GTK+ 3 stabilní, gedit pravděpodobně bude dobře fungovat ještě dlouho, i když třeba ne dokonale, uklidňuje trochu Sébastien Wilmet.

(Zdroj: OMG Ubuntu)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 7. 2017 15:23

  nobody (neregistrovaný)

  tak puvodni zprava hovori o 4 a ne o 3 jazykach v kterych by se mel orientovat, ten ctvrtej je nejspis myslena knihovna tepl na kterou by se core gedite melo (chtelo) prepsat...

  jinak to prepsani/oddeleni jadro neni ani tak potreba Geditu, jako prave toho ze by se tim lepe vyresilo spravcovani, kdyz by to zaclo pouzivat vice aplikaci a takze ze by se vice pracovalo na tepl :)
  https://wiki.gnome.org/Projects/Tepl
  https://wiki.gnome.org/Apps/Gedit/ReusableCode

  naopak to co by Gedit jako takovy opravu potreboval ve zpravicce vypadlo a to aby se provadela kontrola kompatibility pluginu, kdy stavajici stav bez kontrol konci crashem Geditu pri aktivovani/pouziti nekompatibilniho pluginu...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.