Hlavní navigace

Toshiba představila 18TB pevné disky, používají mikrovlnnou technologii FC-MAMR

25. 2. 2021

Sdílet

Hard disk

Toshiba představila novou řadu pevných disků, které jako první využívají technologii zápisu za pomoci mikrovlnného záření – MAMR. Ta do budoucna slibuje další navyšování kapacit rotačních pevných disků. Nová řada disků nese označení MG09 a jde o 3,5" pevné disky určené pro datacentra.

Disky používají technologii FC-MAMR, což znamená „Flux-control Microwave-assisted Magnetic Recording“. Detaily nejsou zatím dostupné, víme jen, že disky jsou plněné héliem a měly by být jednodušší než disky s HAMR využívající laser.

Disky mají mají kapacitu 18 TB (bude existovat i 16TB verze), která je rozložena na devět hliníkových ploten o tloušťce 0,635 mm. Disk rotuje klasickou rychlostí 7200 otáček za minutu, je vybaven 512 MB vyrovnávací paměti a rychlost sekvenčního zápisu a čtení má dosahovat až 268 MB/s. Příkon disku je v klidu 4,16 W a při činnosti pak stoupne na 8,35 W. V nabídce je rozhraní SATA 3.3 (6 Gbps) i SAS 3.0 (12 Gbps). První disky se k zákazníkům dostanou už koncem příštího měsíce, masová produkce bude nabíhat postupně během roku.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 2. 2021 8:53

    uwe.filter

    Zajímavé, nějak mi uteklo, že disky s podobnou technologií byly uvedeny na trh již před Toshibou. Jen pro doplnění článku - dle článku z cnews.cz tyto disky nepoužívají SMR (to je dobře) a jsou plněné heliem (to tak moc dobře není, ale holt mají 9 ploten).

    Docela by mě zajímalo, jaká bude spolehlivost takových disků, když oproti konvenčním potřebují pro svou funkči další element(y), tj. jsou konstrukčně složitější. Taky by mě zajímalo, jestli se časem dočkáme disků s xAMR technologií a nižšími kapacitami, ale zato bez helia. A když už tady nad tím tak dumám, - jen tak ze zvědavosti, máte někdo praktickou zkušenost s životností heliových disků?

  • 26. 2. 2021 9:22

    Uncaught ReferenceError:

    na jednom clusteru jsme kupovali asi 120 x HPE 10TB SATA 6G Midline, běží třetím rokem a zatím odpadly 2 disky.

    Také jsem byl skeptický ohledně životnosti, to pořád jsem, domů bych to hodně zvažoval, ale pro servery je morální životnost asi nižší než únik hélia.

  • 26. 2. 2021 11:02

    Uncaught ReferenceError:

    jak jsem pochopil, je uvnitř primárně kvůli tření a pohybu ploten a tím i nižší spotřebě. Předpokládám, že když tam místo helia nebude nic je lepší situace, než když místo něj bude vzduch.

    Disky zatím nevykazují vyšší spotřebu, nižší iops, víc k tomu říct neumím a větší vzorek a ani měření nemám.

  • 26. 2. 2021 12:21

    uwe.filter

    Jak já to pochopil, tak je tam kvůli snížení tření, ale primárně nejde tolik o spotřebu jako spíš o provozní teplotu. Ještě lepší by byl vodík, ale ten difunduje ještě víc než helium. Ono pokud to helium unikne, tak tam určitě nebude "nic" - předpokládám, že ho unikne jenom část a pak bude uvnitř disku podtlak (odhaduju, že oproti normálním diskům bude He disky mít robustnější konstrukci a vyrovnávání tlaku přes labyrint s filtrem tam nebude možné, nanejvýš tam možná bude nějaká membrána s omezenou možností vyrovnání tlaku - pokud je to blbost, nechť někdo mé úvahy uvede na pravou míru :). Tím pádem nejspíš helium unikat přestane, nebo se míra úniku sníží.

    A kdyby snad náhodou uniklo všechno a hypoteticky tam tak vzniklo vakuum, nebo by obsah He podstatně klesnul, mělo by to za následek destrukci disku - hlavičky by totiž nemohly plavat na vrstvičce plynu nad rotujícími plotnami a dřely by o ně.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.