Hlavní navigace

Toshiba představila 18TB pevné disky, používají mikrovlnnou technologii FC-MAMR

Sdílet

Petr Krčmář 25. 2. 2021
Hard disk

Toshiba představila novou řadu pevných disků, které jako první využívají technologii zápisu za pomoci mikrovlnného záření – MAMR. Ta do budoucna slibuje další navyšování kapacit rotačních pevných disků. Nová řada disků nese označení MG09 a jde o 3,5" pevné disky určené pro datacentra.

Disky používají technologii FC-MAMR, což znamená „Flux-control Microwave-assisted Magnetic Recording“. Detaily nejsou zatím dostupné, víme jen, že disky jsou plněné héliem a měly by být jednodušší než disky s HAMR využívající laser.

Disky mají mají kapacitu 18 TB (bude existovat i 16TB verze), která je rozložena na devět hliníkových ploten o tloušťce 0,635 mm. Disk rotuje klasickou rychlostí 7200 otáček za minutu, je vybaven 512 MB vyrovnávací paměti a rychlost sekvenčního zápisu a čtení má dosahovat až 268 MB/s. Příkon disku je v klidu 4,16 W a při činnosti pak stoupne na 8,35 W. V nabídce je rozhraní SATA 3.3 (6 Gbps) i SAS 3.0 (12 Gbps). První disky se k zákazníkům dostanou už koncem příštího měsíce, masová produkce bude nabíhat postupně během roku.

Našli jste v článku chybu?