Hlavní navigace

TSMC spustí sériovou výrobu 4nm EUV procesem ještě letos

6. 4. 2021

Sdílet

300mm wafer Autor: Depositphotos

Tempo vývoje nových výrobních procesů v TSMC nepolevuje. Po naplno jedoucích 7nm procesech a novince závěru roku 2020 v podobě 5nm EUV procesu přichází od výrobců továrního vybavení zpráva, že TSMC chystá na poslední čtvrtletí tohoto roku spuštění velkoobjemové sériové výroby pomocí 4nm EUV procesu.

4nm varianta procesu je interně zahrnuta v 5nm generaci, která obsahuje jak původní proces N5 (standardní 5nm), tak jeho vylepšenou variantu N5P (říkejme tomu třeba po vzoru Intelu 5nm+) a tedy také N4 (4nm proces).

Očekává se, že mezi prvními čipy, které budou na bázi N4 vyráběny ve velkém, najdeme příští ARM SoC Apple pro iPhony, případně později také budoucí čipy pro velké Macbooky / iMacy.

Do budoucna se samozřejmě i na tento výrobní proces (resp. jeho budoucí vylepšenou variantu) přesune též výroba velkých CPU a GPU – AMD nyní bude přecházet právě na 5nm proces a uvidíme, nakolik se třeba k TSMC dokáže vrátit Nvidia. O Intelu víme, že chce u TSMC vyrábět mnohé své produkty (podrobnosti o strategii Intelu pro 2021+ v samostatném článku), o konkrétních typech na 4nm výrobě ale zatím nikde zmínka nebyla.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.