Hlavní navigace

Turecký soud odvolal blok Twitteru, zrušení může trvat týdny

27. 3. 2014

Sdílet

Turecký soud rozhodl o zrušení rozhodnutí, podle kterého má být sociální síť Twitter zablokovaná pro tamní uživatele. Účet, kvůli kterému byl oficiálně vydán původní soudní zákaz, byl zatím pro Turky znepřístupněn. Ti tak „závadný obsah“ neuvidí, což soudu stačilo a žádosti na zrušení vyhověl.

Žádost podala řada organizací v čele s Twitterem, který argumentoval tím, že pro blokování už neexistuje žádný legální důvod. Soud sice rozhodl, ale reálně může ještě trvat celé týdny, než bude blok zrušen. Telekomunikační regulátor má například 30 dnů na rozhodnutí o tom, zda bude technické opatření vypnuto.

Turecko začalo Twitter blokovat před týdnem, kdy jeden z účtů začal premiéra Erdogana obviňovat z korupce. To se nakonec stalo záminkou pro blokování celé sítě, jejíž otevřenost umožňuje svobodně zveřejňovat informace proti premiérovi, kterého o víkendu čekají volby. Původně blokace probíhala jen na úrovni DNS a bylo triviální ji obejít, později ale byli poskytovatelé donuceni zablokovat IP rozsah Twitteru.

(Zdroj: Lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?