Hlavní navigace

Ubuntu MATE 15.04 bylo portováno na Raspberry Pi 2

9. 3. 2015

Sdílet

Komunita okolo Ubuntu MATE je velmi aktivní, vývojář Rohith Madhavan nyní uvolnil Ubuntu MATE 15.04 pro nové Raspberry Pi 2. Zatím jde o vývojovou verzi, protože nové Ubuntu vyjde až na konci příštího měsíce. Jsou tedy známé některé chyby, ale systém je prý poměrně dobře použitelný.

Přestože nedávno bylo Ubuntu MATE zařazeno mezi oficiální varianty Ubuntu, Raspberry Pi zatím nepatří mezi podporované platformy. Vše pravděpodobně závisí na zájmu uživatelů a vývojářů. V současné době jde o jedinou oficiální odnož Ubuntu, která je portována na Raspberry Pi, pokud nepočítáme Snappy Ubuntu Core, což je speciální verze pro „cloud a zařízení“.

Raspberry Pi 2 je stále ještě horkou novinkou, přineslo čtyřjádrový procesor a 1 GB paměti, což jej už umožňuje lépe použít jako jednoduchý desktopový počítač. Jak nedávno napsal Ondřej Caletka ve svém článku o novinkách v Raspberry Pi: Osobně bych krátké zkušenosti s používáním druhé generace shrnul do věty: Je to stále pomalé, ale aspoň už to není nepoužitelně pomalé.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.