Hlavní navigace

Vodafone pokryl sítí 5G pětinu populace, na jaře chce vypnout 3G

4. 2. 2021

Sdílet

Vodafone 5G Autor: Vodafone

Mobilní operátor Vodafone rozšířil svou síť 5G už do 130 českých měst. V provozu je celkem více než 700 základnových stanic šířících signál 5G (mapa), který tak pokrývá města Aš, Český Těšín, Liberec, České Budějovice, Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno, Rokycany a další. Podle operátora je tak pokryta přibližně pětina české populace.

Síť běží v pásmech 1800 a 2100 MHz a díky technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS) je možné dynamicky sdílet pásmo mezi sítěmi 4G a 5G. Pásmo tedy není staticky rozdělené, ale kanály umí dynamicky měnit šířku podle aktuálního vytížení.

Na jaře se pak chystá další krok, kdy dojde k úplnému vypnutí sítě 3G. Ta je rozšířena spíše ve větších městech a její pokrytí nebylo nikdy příliš veliké. Síť 2G zatím zůstane v provozu a pro řadu přístrojů je to jediný způsob, jak se dostat k hlasovým službám. Operátoři totiž rozšiřují VoLTE (hovory přes LTE) jen velmi pozvolna a jen na vybraných a otestovaných přístrojích.

Operátor také postupně rozšiřuje nabídku přístrojů schopných novou síť 5G využít. Kromě telefonů firem Apple a Samsung jsou to také Huawei a Xiaomi. Momentálně jde například o telefony řady Samsung Galaxy S21 nebo Apple iPhone 12, dále o Xiaomi Redmi Note 9T, Huawei P40 Pro nebo Samsung Galaxy A42 5G. S rychlou sítí umí pracovat i router Huawei 5G CPE Pro 2.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.