Hlavní navigace

Výkon LVM + dm-crypt v Ubuntu 10.10

27. 9. 2010

Sdílet

Ubuntu už od verze 7.10 podporuje šifrování LVM oddílů přes dm-crypt přímo v instalátoru. Prostor se šifrovanými daty se dá tímto způsobem velmi dobře nafukovat o další disky, takže pokud jde o pohodlí a flexibilitu, stojí LVM s dm-crypt za vyzkoušení. Pokud vás ovšem zajímá výkon a to rovnou v blížícím se Ubuntu 10.10, tak na serveru Phoronix se na něj podívali a výsledek je relativně dobrý. Byly provedeny testy s Apachem, PostgreSQL, PostMark a rozbalování archivů, které ukázaly, že při běžném desktopovém použití nepoznáte rozdíl. Razantní  pokles výkonu byl změřený pouze při testu s PostgreSQL, jenž byl devítinásobný.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 27. 9. 2010 19:08

  bez přezdívky

  Ten test má své mouchy (kde je tam napsáno že použivají AES, který je na daném CPU akcelerovaný přímo procesorem s AES-NI instrukcemi?), ale jako obecný přehled to je celkem hezké.

  Z názvu lze klidně vynechat Ubuntu, výsledky by měly být úplně stejné pro novější kernel (2.6.32 a dále) v jakékoliv distribuci.

  Jediný opravdu špatný výsledek pro PostgreSQL je dán extrémně špatným výkonem při práci s malými, ale náhodně rozmístěnými daty (random access pattern) - což je typická věc pro databáze. (Testz budou ukazovat velmi špatný "seek" time - i když u virtuálního device to je čistě imaginarní.)

  Je zvláštní, že to bylo reportováno poměrně nedávno, v okamžiku, kdy někoho napadlo pustit databázi nad SSD diskem a přidat dm-crypt:-)
  Po nějakých optimalizacích by výsledky měly být o hodně lepší.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Adam Štrauch je redaktorem serveru Root.cz a svobodný software nasazuje jak na desktopech tak i na routerech a serverech. Ve svém volném čase se stará o komunitní síť, ve které je již přes 100 členů.