Hlavní navigace

Výkon Radeonu a GeForce na X.Org versus (X)Wayland

15. 2. 2022

Sdílet

Lisa Su s Radeonem RX 6000 Autor: AMD

Phoronix porovnal výkon GeForce RTX 3090 a Radeonu RX 6800 XT (server stále nedostal žádný vzorek RX 6900 XT) pod chystaným Ubuntu 22.04 LTS při běhu na X.Org serveru a Waylandu, resp. XWaylandu (tam, kde přímo běh na Waylandu hra nepodporuje). Nešlo o srovnání karet mezi sebou, ale srovnání obou výrobců a jejich výkonu při běhu her na obou zobrazovacích technologiích. Měření proběhla na jádru Linux 5.15 s vývojovou verzí Mesa 22.1 a stroji s CPU Ryzen 9 5950X. Výsledky jsou historicky zajímavé.

Obecně platí, že rozdíly jsou poměrně malé. O Radeonu lze říci, že povětšinou dává velmi mírně vyšší výkon na Waylandu, o GeForce naopak, že většinou je rychlejší na X.Org, někdy i výrazně. Berme tedy tato měření spíš jako demonstraci toho, že Wayland je již vyzrálou technologií, minimálně optikou her na Linuxu. Pro ty, které s ním mohou mít problém, je tu vrstva XWayland, která byla loni vyčleněna z X.Org a nové verze se nyní objevují nezávisle na stagnujícím X.Org.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.