Hlavní navigace

Vyšel CentOS 8, přináší průběžně aktualizovaný CentOS Stream

24. 9. 2019

Sdílet

CentOS Autor: CentOS

Přesně podle dříve oznámeného plánu dnes vyšel očekávaný CentOS 8. Vychází ze zdrojových balíčků komerční distribuce Red Hat Enterprise Linux 8, která vyšla na počátku května. Pokud nepotřebujete podporu výrobce a přesto chcete používat předvídatelnou a stabilní distribuci, můžete začít stahovat CentOS.

Velkou novinkou je CentOS Stream, což je průběžně aktualizovaná (rolling release) distribuce, která zapadá někam mezi progresivní Fedoru a usedlý RHEL. Všechny součásti Streamu budou dostávat průběžné aktualizace – jádro, knihovny i aplikace. Systém tak vychází vstříc těm, kteří chtějí aktuální software pro moderní použití v cloudovém a kontejnerovém prostředí. Zároveň je to vlastně náhled na budoucí verzi RHEL a komunita se tak bude moci lépe zapojit do vývoje budoucí verze enterprise distribuce.

Pro stávající uživatele CentOS se nic nemění, stabilní konzervativní enterprise distribuce tu zůstává i nadále. Pokud vám ale nevyhovuje její příliš pomalé tempo a zároveň nechcete být na přední hraně současných linuxových technologií s Fedorou, můžete vyzkoušet Stream.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?