Hlavní navigace

Vyšel Inkscape 1.1.2, v alfa verzi 1.2 je možné testovat novinky

8. 2. 2022

Sdílet

Inkscape 1.2 alpha Autor: Ray Oliveira, podle licence: CC BY-SA 4.0

Projekt Inkscape vydal dvě nové verze. Tou první je 1.1.2, což je klasické opravné vydání nepřinášející žádné novinky. Vyřešeny jsou některé nahlášené chyby (celkem skoro 60) a aktualizovány byly překlady do 15 jazyků. Program by měl uživatelům zas o něco méně padat, opravena jsou i některá rozbitá rozšíření.

Druhou verzí pak je vývojová alfa příštího vydání Inkscape 1.2. Ač ji pochopitelně nelze doporučit pro běžné používání, zájemci si v ní už mohou vyzkoušet připravované novinky jako vícestránkové dokumenty, včetně importu vícestránkových PDF. Dále tvůrci pracují na refactoringu barevné palety, nových přichytávacích vodítek při práci s objekty, podpoře ditheringu, či přepracovaném panelu gradientů.

Z menších věcí pak Inkscape v příští verzi nabídne sjednocené dialogy pro vrstvy a objekty, editovatelné značky a vzory, přichytávání zarovnání objektů na plátně, výběr výchozí pozice objektu pro numerické škálování a posuv, všechny volby zarovnání sjednocené v jediném dialogu, konfigurovatelné toolbary, dávkový export do různých formátů včetně SVG a PDF a samozřejmě i další várku oprav.

Podrobnosti včetně náhledu chystaných změn shrnuje oznámení na domovském webu projektu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.