Konečně rozumná verze GNOME i dalších desktop komponent. Jen ta 4 roky stará verze Mesy je špatný vtip.
A bude možná používat víc a víc... Ten Oracle Solaris se dokáže připojit na krypto sítě ( na sítě kryproměn). A fungovat s tím.
Ten dinosaurus je hlavně menší peklo než RedH.....
Myslim si, že je na čase se dostudovat co je dnes kryptoměna.. Už to neni jen nosič hnodnoty. Třeba takový HBAR.
Chainlink a pyth network je podporovaný jak peněžně tak do systému.
Ten přístup je tam snažší a bezproblémový, to se nedá říct na čistém debianu, nebo RHELu...
Sběr dat ze sítě třeba Renderu nebo Hbaru je pro RHEL sprosté slovo... V podstatě nemá podporu a člověk si to musí vepsat a upravovat sám. Oracle Solaris je na to připraven, jen nastavit...
Třeba ze sítě HBARu (Hedera) lze použít celé AI kod, výhoda je, že k použití nepotřebuje téměř žádnej výkon namísto psaného na HW, protože to běží na síti..
Zní to sci-fi... ale je tomu tak, že už to neni jen nosič supr jména.
https://hedera.com/hbar
https://rendernetwork.com
Třeba HBAR spravuje převody v bankovnictví swift a VISA jako hlavní sponzor má v plánu udělat místo jejich systému. Tudíž bankovnictví poběží na HBARu...
Pohání to třeba satelity od SpaceX... AI... Blockchain je nenáročný na provoz a levnější než to řešit jako doposud...
Render? Už samotný název říká co to dělá.
Atd.
Atd..
Budoucnost klepe na dveře, jen dinosauři zaspávají...
Zní to jako Sci-Fi hlavně proto, že to píšete pod zprávičky o Solarisu (a teď zrovna nemyslíme toho Lema).
Chápu, že máte evidentně radost z nějakého DLT, ale tipoval bych, že tu téměř nikdo nepochopil asociaci nějaké služby, co běží přes HTTP/2 a gRPC nebo web-socket, a vydání nové minor verze jednoho OS po třech letech.
ad rendernetwork.net.
Pane kolego, už před asi čtvrt stoletím jsem na čemkoli v dosahu, stejně jako mnozí další, provozoval Boinc. https://www.distributed.net/Main_Page s hezkými pár století-CPU.
Takže s řečmi o dinosaurech, když znovuobjevíte kolo, hold my beer.
Zo zotrvačnosti tí, ktorí ešte nepremigrovali na Linux, riadia sa pravidlom keď to funguje, tak do toho nešprtaj. Možno ešte aj majú Sparc a procrastinujú s prechodom.
Co myslite ze bezi v ZFS Storage Appliance? Co pouzivaji spuntovkari za velkou louzi? Na cem tam funguje ovladani treba inzenyrskych siti?
Po historkach z tejto diskusie by som cakal totalnu porazku.
Napr "- pokud si nekdo chce hrat se Solaricem jako obecne s UNIXem, doporucuju spise nez solaris uderit vsi silou hlavou do zdi a pak zkratka na na notebooku nainstalovat Linux - je to mnohem mene bolestive a vice produktivni."
Jen 2017? Solaris byl trn v noze mnohem driv, ale od doby nekdy hodne hrube na prelomu tisicileti, co na nem pristaly gnu utility (hlavne ten bash s tabem) uz v pohode.
To same i s Ultrixem.
Ano prohral a to uz davno, btw novy solaris je PEKLO - umis stary - tak to je ti na hovno, nenic uz nesmis sahat - na vse je hezka utilita pro hlupaky a ta vygeneruje XML soubor a z toho se generuji textove konfiguraky - vlastne uz to ani neni dela ne abeh aplikaci, to je tam temer zakazae a striktne nedoporucene, zaklad noveho solarisu jsou ZONY a ty jsou ted temer povinne ... na druyhou stranu, SOLARTIS potreboval procistit, male tam snad 3 nadstavby nad advanced POSIX bezpecnost a kazdy delal to same, ale slo je kombinovat, presneji kazdy admnin si je delal v tom, v cem se naucil ;-) a pak se vsichni divili, proc to nefunguje ;-)
Cili novy Solaris je hlavne o konejnerech - solaris zonach - problem solarisu je SPARC - je to extremne pomala a nevykona arch - zaotsva uz i za ARM meme a to az tak spatnbe, ze moderni mobil ma vyssi vykon - staci ten CPU vzit z mobili, pretaktovat na frekvecni aby potrebovala chladic a uz SPARC zaostava ;-) a pokud to porovname s ARM amperer tak je uplne v kelu ... kde jake prumerne PC porazi SPARC ;-) ... a to bohuzel i kdyz muzete mit mnohem vice CPU v masine ... jediony kdo udrzel s x86_64 a ARM krok je IBM Power PC a to hlavne diky LPAIR a Mainframe Z/OS a AIX velklym masi8nam s LPAIR ...
Vzpominam si jak jsme tohle migroval ;-) - klasika Oracle - potrebujem DB, tolik a tolik dat a tolik IOPS - masiny byly drahe, tak se to casto davalo na 1 velkou masinu, popr. jedna mensi na DR site ;-) a oracle bezel ve vicero instancich ...
Zacalo to uz v dobe 32bit serverech, co umely max 2GB RAM a pres extnesion i vice s problemy - uz tenkrat vyslo levneji sim koupit 4 PC servery misto upgrade SPARC ... ap pak prislo 64bit AMD Opteron, kde uz RAM nebyl problem a to posekalo uplne vsechny, pak s tim prisel do serveru i Intel a bylo po ptakach ;-))
V dobe 64bit linuxu se migrovaly HP-UX, Aixy, Solarisy, dokonce i AS/400 ;-))
Dokonce jedna firma koupila HP-UX Itanium2 ... namto grafiku, jen seriovou linku, ale tu to ma i pres ethernet ;-) ... a jak byli radi, kdyz jsme jim tam nainstaloval Linux - oni si tam dali Oracle a nad ten svuj system v progresu ... a svihalo to nasobne rychleji nez na HP-UX a skoncily vesketre problemy s multipaingem,, zamrznutymi cestami atd. ...
BTW i ten HP-UX jsem jim tam spravoval tak trochu ja - nebot jej nikdo neumel ;-) - btw. i HPE na to melo lidi z ciziny a kdyz to implemntovali, tak prijle typek z Nemecka, museli zaplatit letenku a za par hodin prace 60.000 kc
BTW ja jsme jim tam HP-UX nainstalovat nesmel, nebot jsme na to pry nemel certifikat ... no tak na RHEL jsme certifikat mel ;-) a tak to Intanium2 jsme jim nainstaloval a napojil na diskove pole ... oficlne jsme to jen zahorovali a kdyz se zjistilo, ze vse bezi, tak si dokoupili support od RHEL - vysel imho levnejsi nez na HP-UX a to i suport na Oracle
HPE se to moc nelibilo, nebot prisli o prachy, ale co nadelali - hele kdyby byl HP-UX aspon z 60% tak dobry jako Linux tak by tam mozna mohl zustat, ale on neni a nikdy nebyl ;-)
Na Solarisu pak klasicky zutavaly vesmeonze statni firmy, kde nebyl problem zaplati 4x tolik za 10x pomalejsi server ;-) a nebo Armada ... v CR jedou na Solarisu i jaderky, teda jedna Temelin ;-)
RISC systemy pak zustavaly jeste na systemech, kde byla vyzdovana ganarce vykonani instrukcew, coz Intel nemel ... dnes uz to ma a tak padal uplne posledni bariera ... to byl imho duvod nasazeni tech Itanium2 - dle certifikacer museli garantovat provedeni instrukci, ze kdyz se zada ze se i propvede a kdyz ne, tak ze se dozvi, ze selhala, coz intel neumel - to ze se to na 99.999% nikdy nestane je pravda, ale stat se mohlo ;-)
Me treba na Solaris chtelo jedno zahranicni ministerstvo vnitra ;-) - ale nabizeli mi nizsi plat nez jsem mel ;-) ... pradox je ze porad bezi OpenVMS a Tru64 ;-)) nekde i stare VMS a casto tam bezio neco v COBOL ;-)) ... na jednu stranu to nikdo9 nechce spravovat, nebot to je pravek, kdo to umi ma problem najit praci, ale kedyz ji najde, zustane tam do duchodu a nemusi uz se nikdy nic ucit ;-) - pokud jej ale vyhodi tak je totalne v pr***
To same jsou moderni Unixy -- Aixy dnes umi plono adminu spravovat jen pres GUI ;-) - a stary unixovy pristup uz umi jen senior architekti ;-)
Novy solaris - to myslite od 10ky? SMF a XML konfigurace zon? Co je spatneho?
Mne pak stvala ta rozstristenost sitove konfigurace vsude mozne po systemu a nedomysleny ipkg (ukradeny z opensolarisu). Jsem rad za smrt SVM a UFS ve prospech ZFS.
Jinak velka SPARCata nemela nahradu u x86. Protoze ten system sel rozdelit na jednotlive fyzicke subsystemy - po cpu,io boardech a pameti a bylo mozne mit vysoce spolehlivy system kde se uplne veskery hw dal/da menit za behu. Mohl jste si preskladat jednotlivy komponenty jen pomoci sw konfigurace a jejich propojeni jak jste potreboval. Slozit z desek jeden ci 4 elektricky oddelene stroje. Takovy meziclanek mezi open systemy a mainframy.
U x86 mate dodnes jenom nekonfigurovatelne monoliticke blady na urovni hw.
Diag mod se naprosto neda srovnavat s x86. Fakt ze maji nektere svaby primo pripojeny jtag na diagnostiku a neni problem na dalku zjistit jestli nekde neni spatny vakl nebo jestli tam poslat vrtulnik s nahradnim dilem.
S temi sec. extensions to jste jeste nezazil trusted solaris :-)
Dobrá zpráva je, že díky Solarisu některé věci fungují stabilně.
Špatná zpráva je, že je třeba Solarisu, aby některé věci fungovaly stabilně.
To budú veci z oblasti softvérovej archeológie. Z nejakého dôvodu nie sú napísané v Jave. Vývojári sú už na cintoríne a len sa tak to trošku vždy poupraví, aby to fungovalo. Mal som tú česť, s mŕtvymi developermi sa najhoršie spolupracuje.
18. 5. 2025, 14:00 editováno autorem komentáře
Ja bych to shrnul tak ze na solaris tady nadavaji lidi kteri ho nevideli ani z rychliku... jo, linux je z roka na rok lepsi, presto ma solaris sve vyhody.
Neřekl bych, že tu na něj někdo vyloženě nadává.
Ale dobře tak tu otázku můžeme trochu posunout. Vcelku logicky ho používají turnkey řešení od Oracle, např. zmíněné ZFS storage servery. Bude použitý také u nějakého relativně malého množství firem, co ho mají kontinuálně nasazený už dekády, platí si podporu, jejich administrátoři s tím umí atd. Tam bych řekl, že když jste psal, že "Linux je rok od roka lepší", tak tady je nejspíš výhodou, že Solaris je rok od roka stejný (fakt je to spíš v maintenance režimu).
Ale na co byste ho teď, v aktuální situaci preferoval před nějakou odpovídající linuxovou distribucí s opdovídající podporou (SLES, RHEL, Oracle Linux)? Logicky tam může být spousta dalších kritérií (cena, dostupnost aplikací třetích stran, integrace s okolím, dostupnost lidí na trhu).
Treba ZFS pro mission critical systemy... mame zakaznika z produkce leku, hodinovy vypadek produkce je stoji nekolik milionu dolaru. Hodinovy vypadek CRM je stoji $10M+. Pro ne je jakakoliv diskuse o prechodu na linux nebo snad windows nezajimava. Kombinace Solaris a k tomu AIX je neco co jim umoznuje vydelavat spoustu penez, usetrit z toho pohledu "par drobnych" na supportu a riskovat u migrace spoustu penez jim proste nedava smysl. Za poslednich 30 let meli jednou vypadek...
O.K. díky
Nicméně např. ty enterprise storage appliance od Oracle se ZFS beru prostě jednu ze storage platforem, kterou řeším od konkrétního vendora včetně dodaného systému.. kdybych to měl trochu zvulgarizovat.. chci nějaké protokoly (nevím blokově iSCSI, pak CIFS, NFS), fíčury (snapshoty, ověřování, API), určitou úroveň redundance a dostupnosti, výkon a kapacitu. Je mi vcelku jedno, a nevybírám primárně podle toho, že uvnitř běží Solaris, ONTAP, OneFS, SVOS.. když to vyhoví zmíněným požadavkům.
Jinak jak zmiňujete ten příklad, kde to mají cca 30 let. To přesně zapadá do té kategorie, o které jsem psal. V půlce devadesátých let byl Linux 1.0 s ext2 a lidi si s tím ním hráli na 486kách, z kterých visely na kšandách IDE disky.. :)
Nešlo to jinak než takovýhle systém postavit na velkých komerčních UNIXech s odpovídajícím hardwarem. A samozřejmě pokud jim to víceméně pořád funguje, mají na to specialisty, kontinuálně rozvíjí tu danou aplikaci a zajistí si podporu, tak chápu, že budou mít dobře spočítané, jestli se jim vyplatí nějaká migrace nebo ne.
Totéž u dlouhodobě běžících aplikačních serverů, např. pokud má někdo existující a funkční řešení řekněme na bázi WebLogicu nad Solarisem, nebo nějaký vysoce dostupný transakční server a valí to dál, kam to půjde.
Ale já spíš mířil k tomu, na co by Solaris dneska (řekněme do nového projektu) byla lepší volba než zmíněné Linuxové distribuce s podporou, resp. kde je ta killer fíčura.
Upřímně mě napadá jedině situace, kde bych trval nebo mi přišlo výhodné mít plně vertikálně integrovaný systém od jednoho dodavatele.. (od serveru, storage, přes systém, hypervizor až třeba po databázi nebo aplikační middleware). Což má samozřejmě svá pro i proti.
Mezi ta proti patří i to, že jakmile se ten jeden vendor rozhodne třeba ztrojnásobit ceny, nebo začít váhat s EOL, protože počet platících zákazníků klesl pod kritické množství a klíčoví lidé odešli do důchodu, tak tam není moc prostoru.
Takže spíš u některých novějších systémů vidím, že se při zachování kritických požadavků na HA bere v potaz i určitá otevřenost a modularita.
Jinak já si se Solarisem chvíli "hrál" před cca deseti lety. Jasně byly tam hezké věci. Např. integrované boot environments (což u Linuxu většinou řeším spíš snapshoty na úrovni hypervizoru, a už nějakou dobu má např. SLES booty z BTRFS snapshotů), nebo v té době nově přidané kernel zones (blízko type 1 hypervizoru), zkoušel jsem ZFS na původní platformě (v porovnání s FreeBSD). Ale upřímně mě to neoslovilo natolik, abych se s tím víc zabýval nebo zkoušel někde nasadit.
"Ale já spíš mířil k tomu, na co by Solaris dneska ... kde je ta killer fíčura."
Treba prave v tom, ze to uz 30 let je porad stejny. Takze je dobrej predpoklad ze i dalsich 30 let se to menit nebude.
Jestli totiz neco pro firmy opravu je nakladny, tak neustaly zmeny. S bonusem, ze se kvuli nim neustale neco rozbiji. A 10 let je k smichu, protoze 2 roky po uvedeni cehokoli to nikdo ani netestuje, protoze to nema cenu. Pak se to mozna bude 2 roky testovat a rok nasazovat, takze mozna nekde po 5ti letech se ocitne nova verze cehokoli v provozu. Mno a to je pomalu cas zacit resit jeji nahradu ze?
LOL ... ZFS jo, ktery se zhrouti a 2 dny obnovujes jo ? .... na mission critical se pouziva bud NetApp metro cluster - tedy waflFS ;-)
Nebo HITACHI s TrueCopy
Tedy Synchronni replikace - a treba i IBM mela tak nap*** replikace v diksovych polic, ze bud prodaval Hitachi, nebo NetApp a nebo IBM SVC - tedy san volume controller - a ten umi delat synchronni mirrro temer mezi jakymikoliv polemi
A hlavne se vyhnete EMC - nebot komu EMC pole nedroplo vsechna data neni stortage admin ;-) ... to byla moje provni otazka, kdyz jsme prilse do firmy plne EMC enterprise poli - btw bezicich na windows XP ... to jako vazne - klasika drop dat u SSD RW-cache ;-) drop dat u replikaci, drop dat u deduplikaci ;-)) ...
A ja se jako novy zam. zepstak ne zda prisli o data, ale koolikrat uz prisli o data ... tak pry 3x ;-)) ... dost je ta otazka prekvapila, ale prave pochopili, ze jim EMC dost lhalo, kdyz jim tvrdili, ze se to nikde jinde nestalo ;-)) ... stalo se to vsude, kde meli EMC a cim vice enterprise , tim vetsi prusery
BTW na NetAppech ani na velkych Hitachi jsme neprisli o data NIKDY
Takovy seznam mel treba stredni tridu popli IBM Shark - predchudce DS4000 a ta na win jela, ale linux byl extremne rychly a produkoval 100x vice Iops nez windows - no a nevadiulo to u LUNu do 2TB, Lun nad 2 TB to pri trvale vysoke zatezi droplo a zmizel ;-) ... a prave jsme vam prozradil jak seznam prisel o emaily ... 2x a pak na to prisli, ze u lun do 2TB to nedela ... uuups ;-) ... DS4000 us bylo s radici LSI ;-) ... teda nekdo rika ze nasledovnik byl DS8000 - no ano tam problemy pokrocovaly, nez to odladili ... ale Shark se nahrazoval DS4000 - byl levnejsi a mel vyssi vykon - a fungoval ... a kdyz tak se pred to dal IBM SVC ... a kdo chtel neco lepsiho nesel do DS8000 ale do vetsiho HITACHI, nebo NetAppu ... a obloukem se vyhnul EMC ... btw HPE tez rebrandovalo Hitachi ... jednu mrchu s Flash rozhranim jsem pred 4 roky zpatky migroval na HPE Primera a cast na NetApp ... Primera nic nedropla, ale 3x nam zastavila produkci ;-) ... teda cast produkce ;-) uz je to opravene a uz umi i vetsi LUN nez 16TB ;-)) ... zlaty 3par z pocatku ... nastestio stacilo dat LUN offline, spist check a zase nahodit ... v nove firme jsme taky meli HPE primera a 1 site bez problemu, druha tez 3x jebla, zase ale jen jeden LUN jednou 2 - ale zase jen sel do offline a neztratil data ... ale byli nahrazeni - =melo se rozsirovat a za cenu supportu na 1 rok + SSD disky jsme dotali cele nove 1PB pole s 6 letym supportrem ... tak mam ted Primeru na hrani v labu ;-) ... mame nejdrazsi testovaci diskove pole ;-)) ... btw Purestore nam fungoval dobre - ten jsme meli na extremni vykon, vysoke IO pri nizkych latencich do 0.5 ms ... ale byly tam snad jen 4 servery a 1 hlavni aplikace