Hlavní navigace

Vývoj distribuce Kororaa byl ukončen

12. 11. 2007

Sdílet

Distribuci Kororaa si jistě pamatujete jako první live systém, ve kterém bylo možno otestovat akcelerovaný desktop. Později však byli jeho tvůrci obviněni z porušení GNU GPL, protože do distribuce přidávali binární ovladače nVidia.

Na stránce projektu se nyní objevilo smutné, ale očekávané oznámení: „Přestože to už většina lidí očekávala vzhledem k nulové aktivitě, chtěl bych formálně oznámit, že se už další verze Kororaa neobjeví. Brzy odstavím také fóra, Wiki a zřejmě i tuhle webovou stránku.“

Důvodů je prý několik: Sabayon převzal otěže a vyrábí velmi dobrou distribucí podobnou Kororaa, Gentoo samotné má vlastní GUI instalátor, Compiz je už nyní v mnoha distribucích, konkurence je příliš velká a autor už také další práci nestíhá.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 11. 2007 16:26

  Jiří Zárevúcky (neregistrovaný)
  Snaha to byla chvályhodná, ale je dobře, že alespoň nějaká distribuce si dokázala přiznat svou nastávající zbytečnost. Vzpomínejme s úctou :)
 • 12. 11. 2007 17:52

  Kvakor (neregistrovaný)
  Distribuci? Ja povazoval Kororau spis za neco na zpusob dema, neco, na cemz se da ukazat "tak takhle vypada 3D desktop na Linuxu" a nic vic. A to, ze s nastupem 3D desktopu do mainstreamu uz neco takoveho neni potreba, je logicke.
 • 12. 11. 2007 21:22

  Merlyn (neregistrovaný)
  Kororaa si budu vždycky pamatovat jako první a dlouho jako jedinou distribuci, na které mi jel compiz. Na druhou stranu musím říct, že v dnešní době již kororaa nepřináší nic, co by nebylo v každé druhé distribuci, a autor je velice rozumný, ukončil projekt kororaa, a mohl by se věnovat důležitějším věcem než štěpení dister. IMHO kdyby se takto rozumně a chlapsky zachovalo víc distributorů, tak by byl čistší vzduch.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.