Hlavní navigace

Vývojová verze X.Org Server 21.1 přináší variabilní snímkovou frekvenci

7. 7. 2021

Sdílet

X.org Xorg logo

Zatímco Wayland valí novinky v rychlém tempu a ani desktopová prostředí v jeho podpoře nezpomalují, v poklidných šedých vodách X.Org Serveru je poslední tři roky od vydání verze 1.20 prakticky klid. Klid tak velký, že se nedávno oddělil vývoj XWaylandu od samotného X.Org, neboť dočkat se nového vydání X.Org je na dlouhé lokte.

Přesto se začíná rýsovat světlo na konci tunelu našeho komatózního pacienta implementujícího standard X11. Vývojáři vydali zkušební verzi příštího vydání X.Org Server 21.1 (ve starším značení by šlo o 1.21, číslování verzí se nedávno změnilo), které se, doufejme, jednoho dne překlopí v ostrou verzi.

Mezi novinkami najdeme lepší podporu buildovacího systému Meson, podporu GLAMOR pro Xvfb, integrovanou podporu variable refresh rate („FreeSync“) v xf86-video-modesetting  DDX, v základu zapnutou podporu modifikátorů či X Input 2.4 s podporou touchpadových gest. Současně jsou zahrnuty novinky, které přináší již samotný XWayland a které X.Org de facto přebírá. Číselně je tato vývojová verze X.Org Serveru 21.1 označena jako 21.0.99.1.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.