Som prekvapeny, ze pre tento typ obsahu ludia nepouzivaju substack.
13. 4. 2026, 17:17 editováno autorem komentáře
Myslim si (mozno sa mylim), ze je to o tom dostat svoj obsah k citatelovi, mat ho vobec dostupny online. A v tom mi pride pomerne otvorena platforma (miera otvorenosti je samozrjeme na diskusiu) pre obsah sireny zdarma omnoho vyhodnejsia - jedna aplikacia, jeden prehlad, notifikacie, moznost platit autorovi za obsah, doporucovanie podobneho obsahu, vyhladavanie a socialna vrstva (ty myslim vidiet, co sleduju ludia ktorych sledujem) - v tomto mi pride substack pomerne vyhodny.
Mna tato spravicka uprimne prekvapila, pretoze by mi v dnesnej dobe nenapadlo pouzit vlastny mikroblog na nieco ine ako online zalohu obsahu, ktory primarne publikujem inde.
Alebo Nostr. Ale mikroblog, miniweb?
Trochu jsem klikal těmi weby a v jednom z nich byla právě zkušenost se substack. Řekl bych, že právě proto jej nepoužívají.
No, já tak trochu náhodně klikal... Ale dobře, dal jsem si tu práci a naklikal to znovu... https://dalnopis.desudoli.cz/2026-01-18-cenzura-u-protinozcu.html
Vdaka za link.
Obsah ma teda red flagy (spajanie anivaxerstva s cenzurou a nabozenstvo k tomu), ale dozvedel som sa o tlaku presadzovania overovania veku v Australii (a asi tiez v UK). Je dobre mat o tom povedomie, takze to nebolo uplne zbytocne citanie. Diky.
Co sa tyka podstaty temy resp. mojho cudovania sa, to sa zatial nemeni. Nemam nic proti miniwebom/mikroblogom, len nerozumiem, ako sa ma v dnesnej dobe niekto k tomu obsahu dostat. Ani poslat AI kazdy den citat weby z rozcestnikov mi nepride ako rozumne vyuzitie zdrojov.
Podobny seznam budujeme uz nekolik let. Nove weby se ŕidavaji pres pull request
https://planeta.openalt.org/
jaky je use case?
ja si treba neumim predstavit, ze bych na ten rozcestnik prisel a dival se, kdo ma jake stranky nebo blog
o takovych malych strankach se dozvidam vetsinou z diskuznich for nebo kdyz autor blogu da odkaz do sveho clanku (typicky na rootu) a pak tam zabrousim, ale aktivne nehledam (vetsinou na to ani nemam cas a kdyz cas najdu, tak ctu knizku misto blogu)
Třeba https://danyk.cz/ nebo prakticky cokoli o zbraních, nebo jakákoli další témata, kde hrozí jejich omezená životnost na "cizích" platformách (zde si můžeme všimnout trendu, že tyhle množina pořád roste)
Já na jednorázové "problematické" (jako reverse engineering) věci používám třeba codeberg.org ekvivalent GitHub pages.
A pak to postnu jako odkazy jinam.