Hlavní navigace

Webový generátor L-systémů

20. 4. 2012

Sdílet

Nedávno byl zveřejněn zajímavý webový projekt Malsys zabývající se L-systémy.

Co je to L-systém, ptáte se? L-systém je v nejjednodušší podobě varianta bezkontextové gramatiky. Byl vyvinut a používá se hlavně pro modelování růstu rostlin, ale s jeho pomocí se také dají vytvářet obecné fraktály, modely měst nebo dokonce hudba. Více o L-systémech můžete najít na české wikipedii nebo v článku L-systémy: přírodní objekty i umělé artefakty tady na rootu.

Na webu Malsys je možné experimentovat s L-systémy a vytvářet pomocí nich růné obrázky fraktálů nebo dokonce 3D modely rostlin a to vše interaktivně v reálném čase. 2D obrázky rostlin a fraktálů jsou ve vektorovém formátu SVG a lze je tedy libovolně přibližovat. 3D modely jsou zobrazeny přímo v prohlížeči a lze si je prohlížet (otáčet, posouvat) díky použité technologii WegGL.

Součástí webu je také galerie která obsahuje desítky ukázek. U každé ukázky je také její zdrojový kód L-systému. Díky tomu lze lehce upravovat již zveřejněné výtvory, můžete si tak třeba vytvořit pěkné pozadí na pracovní plochu :) V neposlední řadě obsahuje projekt rozsáhlou nápovědu.

Malsys je bakalářská práce studenta Marka Fišera z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze (obor informatika, programování).

Tato zprávička byla zaslána čtenářem serveru Root.cz pomocí formuláře Přidat zprávičku. Děkujeme!

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky