Hlavní navigace

WebP nechce konkurovat jen formátu JPEG, ale i PNG

23. 11. 2011

Sdílet

Grafický formát WebP, který vychází z videoformátu WebM, se chce stát přímou konkurencí pro JPEG. Google mu v každém případě věří a tvrdí, že přináší výraznou úsporu v objemu dat nutných k přenesení obrázku. Nyní je k dispozici nová verze WebP, která přidává dvě nové funkce a rozšiřuje tak svůj záběr také na formát PNG.

WebP nově umí bezztrátovou kompresi a alfa kanál, který přidává do obrázků průhlednost. Doposud si museli webdesignéři vybírat mezi účinnějším formátem JPEG, který neumí průhlednost, a průhledným PNG, který zase není na fotografie příliš vhodný. WebP umí obě možnosti dle potřeby kombinovat. Dokáže se díky tomu více prosadit?

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 23. 11. 2011 16:17

  mikiqex (neregistrovaný)

  Pokud bude implementována podpora ve všech majoritních prohlížečích (vč. těch mobilních) a obrázky budou v objemu minimálně srovnatelné s JPEG pro fotky a PNG pro ostatní grafiku, nevidím důvod, proč by se WebP nemohlo uchytit.

 • 23. 11. 2011 21:44

  RDa (neregistrovaný)

  Kdyby ten pozadavek na JPEG+ALPHA byl tak nutny z pohledu WEBu, tak se vymysli kompozitni obrazek v CSS, napr. background:com­posite(url(hlav­ni.jpeg),url(al­pha.png)) - a bude to lepsi nez cekat na WebP ...

Byl pro vás článek přínosný?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.