Hlavní navigace

WhatsApp po reakcích uživatelů odložil platnost nových podmínek na polovinu května

18. 1. 2021

Sdílet

WhatsApp Autor: Pixabay

WhatsApp reaguje na kritiku uživatelů po oznámení sdílení dat o uživatelích s Facebookem a posouvá termín k odsouhlasení nových podmínek z 8. února na 15. května. Po původním oznámení přešlo mnoho uživatelů ke konkurenčním programům například Signal nebo Telegram.

Whatsapp se také snažil své uživatele uklidnit tím, že obsah šifrované komunikace ani údaje o poloze sdíleny nebudou. Navíc pro uživatele v Evropě díky GDPR jsou sdílená data více omezena než ve zbytku světa.

(zdroj: lupa.cz)

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 1. 2021 10:32

  Hahel16625

  Ono bude stačit udělat nějakou reklamu, co se stane normálnímu člověku s historií konverzací na Signalu, když přijde o telefon (ztráta, krádež, rozbití).

 • 19. 1. 2021 11:51

  Hahel16625

  Vlastně, když se nad tím zamyslím, tak možná bude stačit ukázat v reklamě, co bude muset běžný uživatel dělat, aby měl svou novou konverzaci v novém zařízení i když o to staré nepřišel.

 • 19. 1. 2021 15:50

  Kuba77

  To je oboje stejné jako u Whatsappu, ne? A ten teda (WA) umožňuje akorát ještě nešifrovanou zálohu na Google disk :-D

 • 19. 1. 2021 16:29

  Hahel16625

  WhatsApp drží všechny zprávy na serveru, celou historii vašich konverzací. Takže proč otravuje s nutností použít zálohu, je dobrá otázka. Nastavení automatického vytváření a uploadování záloh je otázkou několika kliknutí (ke kterým vás aplikace navíc aktivně vyzývá), takže naprostá většina lidí má (téměř bez práce) možnost obnovit historii konverzací na jiném telefonu.

  Signal drží na serveru pouze zprávy, které zatím nebyly doručeny. V okamžiku doručení se ze serveru mažou. Takže bez zálohy žádnou historii konverzací nemáte. Signal umí vytvořit zálohu na pár kliknutí, ale neumí ji sám nikam nahrát. Což je pro naprostou většinu netechnických lidí zásadní problém. A i pro ty techničtější je celkem problém, že pokud chci ukládání těch záloh automatizovat, tak musím použít nějaký nástroj třetí strany (např. tasker). Je možné, že když se jim tam teď hrnou davy netechnických lidí, že na tom zapracují - ale ještě nedávno se zdálo, že to fandové Signalu považovali za plus - že si nakládání se zálohami řeší sami - a nikdo jim v tom nepomáhá.

  19. 1. 2021, 16:30 editováno autorem komentáře

 • 19. 1. 2021 19:02

  nil nil (neregistrovaný)

  Komunikátor není zálohovací služba, speciálně pokud nechcete, aby se v tom silikonoví vládci hrabali a pak se výsledky používali ke kde čemu, jenom ne pro Vás nebo Vaši peněženku. Spíš naopak. Nehledě na to, jak vidíme dnes v USA, tak takový výtažek z historie chatu by pro mnoho lidí mohl znamenat i kriminál, pokud to tak půjde dál.
  Problém není v Signalu ale v tom, že lidé nezálohují a pak se diví. Většinu keců na kecálku potřeba zálohovat není a zbytek jde při minimálním úsilí zazálohovat ručně. Ostatně třeba s free plánem tak fungují na Slacku bžiliony společností a jednotlivců a já taky. Stejně mám podklady vždy na jednom místě, seřazené a doplněné a ne někde po 10 chatech ke všem nástrojům a po mailech a nevím kde ještě ...

 • 19. 1. 2021 19:49

  Hahel16625

  Děkujeme za typicky "jablečnou" vsuvku. Tak jak aplikace funguje, tak funguje správně. Pokud to chce někdo jinak (jako v jiné apce, na kterou je zvyklý), tak je to špatně. A případně se dá cíle dosáhnout i jinak, komplikovaněji.
  Nicméně naprostá většina netechnické populace si zvykla, že když vymění telefon, tak se jí na tom novém objeví ty staré chaty. A zvykla si, že pro to musí vyvinout minimální úsilí. A zvykla si, že nevadí, když ten starý telefon už vůbec nemá.
  A teď, když si pořídili Signal, tak budou hodně překvapeni a zklamáni, že je to jinak.
  Naštěstí jim to někdy politicky vysvětlí. Zejména se jim bude moc líbit to, že ty informace tam uložené vůbec nepotřebují (i když si zvykli, že ty informace tam vydrží a neukládali si je jinam) a že automatické zálohování jejich minulé apky bylo špatně a že oni udělali chybu, že si nezálohovali sami.

 • 20. 1. 2021 7:18

  Hahel16625

  Vy jste zpochybnil můj rozbor? Opravdu? Kdy?
  Můj příspěvek je tom, jak to JE VŠEOBECNĚ - jak používají IM komunikátory netechnické masy.
  Váš příspěvek je primárně o tom, jak by to správně MĚLO BÝT (dle vás) a o tom, jak to MÁTE VY osobně.
  Ale jestli máte dobrý pocit, že jste mi něco zpochybnil, tak si u užívejte :-)

 • 20. 1. 2021 10:28

  nil nil (neregistrovaný)

  @hahel16625

  JE VŠEOBECNĚ ... takže typicky "jablečnou" vsuvku., že ...

  Ano, můj příspěvek je o tom, jak by to mělo nebo spíš klidně může být (dle mne) a jak to mám já osobně. Měl bych snad psát o tom jak to máte Vy a jak to má být podle Vás, nebo co?

  Psát příspěvky kvůli pocitům je z Vaší hlavy, mě to nepřisuzujte. Kdybyste nezačal jaskotat jak malé děcko, házet jablečnými <něco> a psát o politických školeních, mohli jsme se o tom klidně pobavit.

  20. 1. 2021, 10:28 editováno autorem komentáře

 • 20. 1. 2021 11:04

  Hahel16625

  Ano, můžete psát příspěvek, jak si myslíte, že by to mělo být. A dokonce můžete psát i o tom, jak to máte.
  Ale nedává smysl psát takový příspěvek a přitom naznačovat, že jste tím "zpochybnil" můj rozbor".

  Váš postoj, který jsem nepěkně označil za jablečný a politické školení, mě celkem neláká k nějaké diskuzi. Nemám zájem se s vámi bavit o tom, co komunikátor má a co nemá dělat.

  Já jsem chtěl v diskuzi upozornit na to, že na Signal začala přecházet netechnická masa - která si neuvědomuje, jako značnou vadu má pro její potřeby Signal - ve srovnání se WA, ze kterého ta masa přechází.
  Přitom zašifrovat zálohu silným klíčem Signal již umí, stačilo by zajistit, aby se ta záloha vytvářela automaticky a automaticky nahrávala na některé z masových úložišť.

 • 20. 1. 2021 11:49

  nil nil (neregistrovaný)

  @hahel16625

  To si ale pěkně vymýšlíte. Naznačení o "zpochybnění rozboru" přišlo až po Vašem "výstupu" s jablky a školením. Co pak čekáte za odpověď?

  Nemám zájem se s vámi bavit o tom, co komunikátor má a co nemá dělat.

  V pořádku. Pak si nechte od cesty nějaké jablka a školení ...


  V pořádku a jistě máte do jisté míry pravdu, ale každý není masa a ne každého to zajíma. Na to, že se ne všechno zálohuje automaticky jsou lidé pořád zvyklí. A jak jste mohl vidět, stejně o tom můžete přijít během sekundy i kdyby to bylo uloženo desetkrát. Takových případů se množí a jedna čistka už nedávo proběhla. Ano, politika, blé, ale je to prostě tak, děje se to a nemá smysl strkat hlavu do písku.

  Uložená data jsou další technologická a finanční zátěž. Tak možná proto. A možná i na to dojde. I software prochází evolucí. Já se na to dívám jako na separeation of concers. Do one thing and do it well. Např. by tam mohla být volba a každý by si mohl vybrat. Zálohy třeba povolit nebo ne jenom pro určité kanály. Nebo by mohl Signal nabídnout nějaký externí nástroj k tomuto účelu.
  Otázka je, zda to někoho zajímá. Já tel. čísla stejně mám a kecálek mě zajímá jenom na denní kecání/koordinaci, vyhovuje mi celkem kvalitní možnost volání. V porovnání s FB úplná paráda. Kameru nepotřebuju. Historie mě nezajímá vůbec. A nevěřím, že jsem sám.

 • 20. 1. 2021 12:22

  Hahel16625

  Takže chronologicky:
  1) Já: Napíši příspěvek, kde konstatuji, že si většina netechnické masy přecházející na Signal neuvědomuje, že Signal nemá takové zálohování, na které jsou zvyklí.
  2) Vy: Napíšete příspěvek, kde píšete, že komunikátor zálohovat nemá a že IM komunikaci není třeba zálohovat a že lidé nezálohují a pak se diví.
  3) Já: Váš předchozí příspěvek označím za "jablečný" a politické školení
  4) Vy: Napíšete, jestli jsem vám šlápl na paleček a jestli jste zpochybil můj rozbor.

  Vůbec netuším, čím byste měl zpochybnit můj "rozbor", ale logicky to musí být ten příspěvek, který jsem označil za jablečný. Chápete? Váš přístup problému, tak jak jste jej předvedl v "jablečném" příspěvku je to, co mě neláká k seriozní diskuzi, ten příspěvek ve mě vytvořil pochybnosti, jestli jste takové diskuze schopen a k ní ochoten.
  Proto jsem ten příspěvek ironizoval. Nicméně jsem se k němu vyjádřil. Nevím, proč bych si měl nechat od cesty reakci na vaši reakci.

  Teď se o něco jako seriozní diskuzi pokoušíte, takže ok:
  Na to, že ne všechno se zálohuje automaticky jsou lidé nepochybně zvyklí. Ale teď se bavíme o lidech, kteří přecházejí z WhatsAppu - z komunikátoru, kde jsou zvyklí, že zálohování automaticky funguje - a že obnova na jiném zařízení je snadná.
  Ano, o zálohu na úložišti přijít můžete - ale pořád porovnáváte neporovnatelné. Typicky tu zálohu máme a funguje a obnovujeme z ní.
  Uložená data jsou technologická a finanční zátěž? Opravdu je to validní argument?
  Signal již vytvořil mechanismus vytváření a šifrování záloh, takže ta zásadní technologická zátěž je již "zaplacena". Zajistit, aby zálohování probíhalo automaticky by IMHO byla velmi malá zátěž. Automatické nahrávání na nějaké úložiště by jistě stálo nějaké vývojářské úsilí, ale nemyslím, že zásadní (ve srovnání s tím, co obnáší celý projekt). A zátěž uložených dat? To je ale zátěž např. googlu, když ta uložená data leží na jeho serveru.

  Ani já nevěřím, že jste sám, koho nezajímá historie jeho IM, ale jsem si dost jistý, že vůči většina uživatelů budete v zásadní menšině.
  Nežijeme v roce 2000, aby byli uživatelé smířeni, že v jiném počítači nemají svou staré e-maily. Lidé začali používat cloudová úložiště, na poštu IMAP, synchronizují si všechno možné přes mnoho zařízení - a teď přechází na něco, co je od historie odstřihne i když si zvykli, že u dosavadního IM komunikátoru měli starší zprávy taktéž všude? Myslím, že většina bude pekelně zklamaná.

 • 20. 1. 2021 13:24

  nil nil (neregistrovaný)

  3) Já: Váš předchozí příspěvek označím za "jablečný" a politické školení

  A to je ten problém. Já jsem napsal svůj názor, který se ovšem neslučuje s Vaším. Račte si povšimnout, že já jsem vám nic o jablečných <cosi> nepsal a neházel jsem na Vás jakési kecy o politickém školení - což ještě navíc ukazuje, že při zmínce o nějakém konkrétní trendu či události ovlivňující kde co nejste schopen nezačat hýkat ...

  Prostě se laskavě uklidněte, přestaňte okolo sebe házet hračkama a zkuste pro změnu ragovat věcně. Co chcete slyšet?

  Teď se o něco jako seriozní diskuzi pokoušíte, takže ok:

  Vy jste ten, kdo začal zesměňovat diskutujícího. Hned v první větě první reakce, tak přestaňte hrát divadýlko jak malá slečínka, vzmužte se a začněte se chovat jako dospělý. Pak se Vám dostane i takových dalších reakcí. Tohle si opravdu nevykřičíte. Aspoň ne u mne ...


  No vidíte. Já si myslím, že vyřešit správně zálohování, ale také management záloh není tak jednoduché. Připomínám, že se nebavíme o "nalij všechno do složek", ale signal si zakládá na anonymitě, což je další vrstva problému - co když náhodou začnete odstraňovat starší zprávy a máte nějaké šifrované snapshoty? A co takový zpětný přístup? Vysoký tlak na zabezpečení - typicky vyšší než u konkurence. A k tomu, když WA něco přešvihne, maximálně se někdo naštve kvůli rozpočtu, když něco přešvihne Signal, který za sebou nemá Big Tech, může to být obrovský problém.
  A podobných problémů tam bude podle mě víc.

  Má námitka se netýkala toho, že uživatelé jako já jsou snad většina, ale že i tento přístup má své místo a spoustě lidí může vyhovovat. Jako třeba mě.
  A vůbec, starší zprávy ... kolik uživatelů podle Vás vůbec někdy napadlo, jestli jim to takový WA nebo Messenger nemaže po roce? Nikoho to nezajímá, nebo málokoho ...

 • 20. 1. 2021 20:04

  Hahel16625

  Už mě to nebaví.
  To "Prostě se laskavě uklidněte, přestaňte okolo sebe házet hračkama" to je nějaká slušnější varianta klasického "chovej se slušně, ty hajzle"?

  Podívej - napsal jsi něco, čím ses u mě nějak nelichotivě zařadil a já ti to dal najevo. Ty jsi reagoval celkem obdobně - a teď si tu hraješ, že je to jako ty jsi ten racionální a já házím hračkama?
  Zkusil jsem s tebou teď nahodit diskuzi - a výsledek? Nic moc.

  A jenom mimochodem - krásně popisuješ problémy, jak tvořit zálohu. Ale nechápeš, že Signal toho už nějak vyřešil - oni umí vytvořit zálohu konverzací, zašifrovat ji a lokálně uložit. To umí už dneska a umí to celkem dlouho.
  Přijdeš mi jako člověk, který hledá důvody, proč něco nejde a proč stávající nevyhovující stav je ve skutečnosti správný. Jsem rád, že spolu nikde nepracujeme.

 • 21. 1. 2021 20:32

  nil nil (neregistrovaný)

  to je nějaká slušnější varianta klasického "chovej se slušně, ty hajzle"?

  Ne. To co je tam napsané je to, co je tam napsané.

  napsal jsi něco, čím ses u mě nějak nelichotivě zařadil a já ti to dal najevo.

  V pořádku. Co jsi zasel, to sklízíš. Pokud ti jiný názor připadá jako urážka, máš daleko větší problém, než můj příspěvek.

  Zkusil jsem s tebou teď nahodit diskuzi - a výsledek? Nic moc

  Ne nezkusil. Začal jsi s jablky a školeními ... nebudu se opakovat, máme tolik hezkých příšloví, takže: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

  ... oni umí vytvořit zálohu konverzací, zašifrovat ji a lokálně uložit. To umí už dneska a umí to celkem dlouho.

  No, když odmyslím, že "už to řešil" neznamená "už to vyřešil", tak druhá polovina mého argumentu byla provozní cena zálohovacích služeb. Možná, že kdyby ses víc soustředil na argumenty místo jablek a školení, tak by ti to jistě neuniklo.

  Přijdeš mi jako člověk, který hledá důvody, proč něco nejde a proč stávající nevyhovující stav je ve skutečnosti správný

  A nebo to jenom ty vidíš jako Hurvínek válku.

  Nevyhovující stav je to pro tebe + sice mluvíš za ostatní, ale jak vidíš, tak hromada uživatelů Signalu si zřejmě myslí něco jiného a já taky. Napsal jsem, proč stávající stav může být správný a taky proč Signal nejspíš ty zálohy nedělá. Je taky docela možné, že pokud se Signalu zadaří, tak ty zálohy dělat začne. např. pokud to budou uživatelé poptávat.

  Možná, že to tvoje naplákání u vás ve firmě funguje, na mě ne ...

  21. 1. 2021, 20:34 editováno autorem komentáře

 • 22. 1. 2021 11:56

  Hahel16625

  Ne. To co je tam napsané je to, co je tam napsané.
  Ok, chceš mateřskou školku? Klidně. Tím, že napíšeš že má někdo přestat házet hračkama, tím vyjadřuješ nějaký postoj. Hraješ si na rozumného, co diskutuje s nerozumným. A já se tomu postoji směji.

  V pořádku. Co jsi zasel, to sklízíš. Pokud ti jiný názor připadá jako urážka, máš daleko větší problém, než můj příspěvek.
  Fakt jsi to pochopil tak, že já považuji jiný názor za urážku? Buď jsi špatný ve čtení, nebo jsi průměrný v podsouvání něčeho, co jsem vůbec nevyjádřil.
  Já se tvým "jablečným" příspěvkem necítil uražen. Prostě se mi tvůj postoj nelíbí a dal jsem to najevo. Kde máš mé uražení?

  Ne nezkusil. Začal jsi s jablky a školeními ... nebudu se opakovat, máme tolik hezkých příšloví, takže: jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
  Teď. Psal jsem teď. To znamená v těch posledních příspěvcích. Tam jsme se částečně věcně bavili o zálohování jako takovém. Ale ty si tam neodpouštíš ten svůj postoj, který jsem kritizoval.

  No, když odmyslím, že "už to řešil" neznamená "už to vyřešil", tak druhá polovina mého argumentu byla provozní cena zálohovacích služeb. Možná, že kdyby ses víc soustředil na argumenty místo jablek a školení, tak by ti to jistě neuniklo.
  A něco málo k věci. Hraješ si se slovíčky (řešil vs. vyřešil). A co tím jako získáš? Signál zálohuje, tu vlastnost má a má ji dlouho. Ale ty potřebuješ obhájit svůj problém, že je to problém, tak hledáš problém tam, kde už není. A ceny zálohovacích služeb? Bože! Zašifrovaná záloha se může uložit kamkoliv. Na jakýkoliv cloud zdarma. Uniklo ti, že jsem to psal? Nebo neuniklo? Tak jsi mě mohl poučit, proč to nejde. Ale ty se raději věnuješ opakování o jablkách a školení.

  Nevyhovující stav je to pro tebe + sice mluvíš za ostatní, ale jak vidíš, tak hromada uživatelů Signalu si zřejmě myslí něco jiného a já taky. Napsal jsem, proč stávající stav může být správný a taky proč Signal nejspíš ty zálohy nedělá.

  Mluvím za netechnickou masu, se kterou se ve svém životě setkávám. V žádném případě nevidím, že by si hromada uživatelů myslela něco jiného, než já. Můžeš mě poučit, kde bych to měl vidět? Zaznamenal jsem dříve nějaké názory geeků ve smyslu - pro nás geeky je Signal dobrý a vyhovuje nám tak. V zásadě by se tam dal zařadit i tvůj postoj. Já ale od začátku a pořád a jenom mluvím o tom, že tohle je problém pro ty lidi, kteří o tom nic neví a přecházejí tam. Ta hromada lidí, kteří absolutně netuší, že podobně vypadající komunikátor funguje s historií konverzace zcela jinak, než jsou zvyklí a než jak očekávají, nyní převyšuje počet "starých geeků" mnohomnohonásobně.

  Je taky docela možné, že pokud se Signalu zadaří, tak ty zálohy dělat začne. např. pokud to budou uživatelé poptávat.
  No a to jsem psal úplně na začátku, že by se do toho měli rychle pustit. Pokud nechtějí tu netechnickou masu ztratit a zůstat sedět ve své nice (což bych považoval za politiku legitimní, ale ne šťastnou).

 • 19. 1. 2021 20:42

  ja.

  > WhatsApp drží všechny zprávy na serveru, celou historii vašich konverzací. (...) Signal drží na serveru pouze zprávy, které zatím nebyly doručeny. V okamžiku doručení se ze serveru mažou. Takže bez zálohy žádnou historii konverzací nemáte

  A presne toto je v Telegrame rozdiel medzi e2e-šifrovanou a e2e-nešifrovanou správou. E2e-šifrovaná sa správa presne ako Signal, e2e-nešifrovaná ako Whatsapp. Durov presne odhadol, ako sa masový trh správa a čo masový trh preferuje.

 • 20. 1. 2021 9:50

  bez přezdívky

  Jop, otázka pri Telegrame ale ostáva ako moc sa dá dôverovať MTProto2, ktorý nemá taký "audit" ako v prípade Signalu. Niekto ho zatracuje práve z nedostatočnej "overenosti" jeho bezpečnosti a niekto mu dôveruje. Pre a proti v prípade Telegramu je veľa....

 • 20. 1. 2021 15:32

  Jiří Eischmann

  MTProto2 zkoumali třeba lidi z University v Udine a došli k závěru, že ten protokol nemá kryptografické závady.
  Přijde mi, že všechny věci, které se vytýkaly MTProto, se týkaly první verze.