Hlavní navigace

Wikipedie by neměla přijímat dary v kryptoměnách, shodla se komunita

14. 4. 2022

Sdílet

Wikipedie Autor: Wikipedie

Komunita okolo svobodné encyklopedie Wikipedie už delší dobu diskutuje o tom, zda by měly být i nadále přijímány dary v kryptoměnách. Podle některých kritiků totiž kryptoměny neodpovídají dlouhodobým závazkům projektu týkajících se udržitelnosti. Komunita nyní rozhodla o tom, že by už kryptoměny neměly být přijímány. Shodly se na tom dvě stovky dlouhodobých uživatelů projektů Wikimedia.

Organizace Wikimedia Foundation v loňském roce získala kryptoměnové dary v hodnotě 130 tisíc dolarů, což je asi jen desetina procenta z celkových 150 milionů dolarů. Přijímané kryptoměny byly navíc okamžitě směněny za americké dolary. Pokud dojde k navrhovanému omezení, nebude to mít žádný dramatický dopad na financování nadačních projektů.

Diskuse o tomto tématu probíhala celé tři měsíce a 71 % účastníků se vyslovilo pro zastavení přijímání darů v kryptoměnách. Jako důvod pro zastavení podpory pro kryptoměny se uvádí energetická náročnost. Hovoří se o tom, že provoz bitcoinové sítě spotřebuje ročně 200 TWh elektrické energie, což je množství stačící pro 70milionové Thajsko.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.